28 Mayıs 2012 Pazartesi

Yazı Dizi'si #4 - Breakout Kings, Boardwalk Empire, The Borgias


Uzun zamandır yazı dizimi ihmal ediyordum; bugün bu talihsiz duruma son vermek istedim ve sizler için üç dizi birden hazırladım. Biraz uzun ve az görselli bir yazı sizleri bekliyor; ama tanıttığım üç dizi de gerçekten güzel diziler. Eveet şimdi ilk dizimiz Breakout Kings ile başlayabiliriz. Sonrasında Boardwalk Empire ve The Borgias ile devam edeceğiz sevgili okur...

·         Alcatraz
·         Being Human
·         Breaking Bad
·         Breakout Kings
·         Boardwalk Empire
·         Borgias
·         Californication
·         Dexter
·         The Event
·         Falling Skies
·         Game of Thrones
·         Homeland
·         The Killing
·         Luther
·         Nip & Tuck
·         Person of Interest
·         Pacific
·         Rizzoli & Isles
·         Spartacus
·         The Walking Dead





Dizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2011 TV Series
Kanal: A&E
Oyuncular: Domenick Lombardozzi(Ray Zancanelli), Brooke Nevin(Julianne Sims), Laz Alonso(Charlie DuChamp), Serinda Swan(Erica Reed), Jimmi Simpson(Lloyd Lowery), Malcolm Goodwin(Shae Daniels)
IMDb Puanı: 7,3
SHDb Puanı: 7

Dizinin Konusu
Ray ve Charlie dedektiflik kariyerleri yaşadıkları olaylar yüzünden tehlikeye düşmüş iki polistir. Onlara son bir fırsat daha veren amirleri, yüksek güvenlikli hapishanelerden kaçan azılı suçluları yakalamaları için bir tim kurmalarını ister. Ancak bu tim normal polisler yerine, yakalamaları gereken kişiler gibi şu anda da hapishanede yatmakta olan 3 azılı suçludan oluşacaktır. Her biri kendi alanında uzman olan bu üç mahkuma bu timde kaçmadan ve herhangi bir suça teşebbüs etmeden yakaladıkları her mahkum karşılığında cezalarından birer ay indirileceği vaad edilmiştir. Psikiyatr Lloyd, profesyonel hırsız Erica,ve eski bir çete üyesi olan Shae kendilerini kaçan mahkumun yerine koyarak bir sonraki adımı tahmin etmeye çalışarak onu yeni bir suç işlemeden yakalamaya çalışırlar.

Breakout Kings listemizde yer alan ve ilerleyen zamanlarda tanıtacağım Leverage’a mantık olarak çok benzeyen bir dizi… Her bölüm tek bir olay üzerinde ilerleniyor, o bitirilip bir sonraki bölümde başka bir olay başlıyor. Bu özelliğiyle “çerez” diye tabir edeceğimiz, light dizilerden bir tanesi. Hafif bir dizi arayanınız varsa tavsiye ederim.




Dizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2010 TV Series
Kanal: HBO
Oyuncular: Steve Buscemi(Nucky Thompson), Micheal Pitt(Jimmy Darmody), Kelly Macdonald(Margaret Schroder), Micheal Shannon(Agent Nelson Van Alden)
IMDb Puanı: 8,8
SHDb Puanı: 8

Dizinin Konusu
1920’lerin Amerika’sında Atlantic City şehrinde içki yasağı getirilmiştir. İçki yasağının en büyük destekçisi olan Nucky Thompson aynı zamanda şehrin Hazine’den sorumlu yöneticisidir. Bir sonraki seçimlerde kadınların ve o zamanlar hala dışlanan zencilerin oylarını alabilmek için aslında mizacına çok ters olan kararların altına imza atmaktadır. İçki yasağı da bunlardan biridir, zira Nucky içki yasağının en büyük destekçilerinden biri olarak görünürken, kabinede yer alan varlıklı insanlarla birlikte yasadışı içki ticareti yapmaktadır. Bir kadın derneğinde tanıştığı Margaret Schroder’e önce maddi olarak yardım eden Nucky, kocasının Margaret’i dövdüğünü öğrenince kendi amaçlarına da uyacak şekilde kocasını öldürtür; bir süre sonra da Margaret Nucky’nin metresi olur. Zenginliğin, iktidarın ve entrikaların yaşandığı Atlantic City’de Nucky’nin hayatını etkileyecek bir sürü şey olmaktadır. Nucky önüne çıkan her engeli aşmak için çözüm yolları geliştirirken oğlu gibi gördüğü Jimmy’i bu işlerde kullanmaktan çekinmez.




Dizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2011 TV Series
Kanal: Showtime
Oyuncular: Jeremy Irons(Rodrigo Borgia), François Arnaud(Cesare Borgia), Holliday Grainger(Lucrezia Borgia), Lotte Verbeek(Giulia Farnese)
IMDb Puanı: 7,9
SHDb Puanı: 6,6

Dizinin Konusu
Papa ölmüştür ve kardinaller arasından yeni papa seçilecektir. Her Papa seçiminde olduğu gibi Vatikan’a kapanan kardinaller birkaç görüşme sonrasında halen bacadan siyah duman tüttürmektedir. İktidar hırsına bürünen Rodrigo Borgia, oğlu Cesare’ye diğer kardinallerin oylarını satın alması için emirler verir; Cesare’nin de yardımıyla Papa 6. Alexander olmayı başarır. Ancak Roma’da ve Vatikan’da kötü ve ahlaksız ünü olan Borgia ailesinin iktidara gelip Hristiyan alemine yön verecek olması kardinalleri huzursuz eder. Bu sırada Papa’nın büyük oğlu Cesare de kardinal olmuş, küçük oğlu Papa Kraliyet Ordusu’nun başına komutan olarak getirilmiş, kızları Lucrezia da varlıklı Sfortza ailesinden bir dükle evlendirilmiştir. Papa’nın kendi karısı dahil hiçbir kadınla ilişki yaşamaması gerekirken Papa 6.Alexander kendisine bir metres bulmuştur; ayrıca başka bir sürü kadınla da Vatikan’ın kutsal duvarları arkasında birlikte olmaktadır. Tüm bu gelişmelerden rahatsız olan kardinaller Roma’da yer alan birçok prensle anlaşarak savaş yoluyla Papa’yı koltuğundan indirmeye çalışmaktadır. Ancak Cesare ve yanından ayırmadığı kiralık katili Micheletto, Papa’nın yoluna çıkan herkesi öldürerek babasının koltuğunu korumaktadır.

Dipnot: The Borgias tarihte gerçekten var olmuş bir ailedir. Gerçeklerden yola çıkarak yapılan bu dizinin yanı sıra yine Borgia ailesini konu alan Godfather serisinin yazarı Mario Puzo’nun yazdığı The Family(Aile) kitap bulunmaktadır. (Kitap bende var, ancak henüz okuma fırsatım olmadı)


Herkese iyi seyirler…

6 yorum:

 1. bu yazı dizisi fena faydalı oldu bana=) yaz geldi izlediğim diziler bitti, izlemediklerimden başlayabilirim=)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. valla güzel diziler hepsi ben çok severek izliyorum :)

   Sil
 2. Senin bu tanıtımından sonra kesinlikle izlerim. Tarihte Borgia ailesini bilirim ve bir kaç kitap okumuştum. Çok teşekkürler canım..

  YanıtlaSil
 3. benim dizilerim de tatile girdi ya, bu yazı dizisinden birini seçeyim ben kuzucum

  YanıtlaSil
 4. Öyle yorgunum ki hiç dizi izleyesim yok bu ara canım :(

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost