10 Temmuz 2012 Salı

Lüzumlu Bilgiler #1 - Migren AğrısıMerhaba sevgili okur!! Her gün “heleloy heleloy” konularda geyik yapmayalım, azıcık da lüzumlu bilgiler vereyim kamuya helali hoş olsun, insanlığa biraz faydam dokunsun istedim. Bugünkü konumuz migren!!

Migren ağrısı, beyindeki kan damarlarının genişlemesi veya açılması nedeniyle oluşmaktadır. Migren atakları uzun aralıklarla ancak oldukça şiddetli olarak yaşanmaktadır ve kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. Migren atağı oluşmadan önce kişide ışığa karşı hassasiyet, halsizlik, uyku hali, sese karşı duyarlılık oluşabilmektedir. Migren atağı başladığında ya da sonrasında bulantı ve kusma yaşanabilmektedir.


(Görseller alıntıdır)

Ayrıca doğum kontrol hapı kullanan kadınların da regl dönemlerinin başlangıç ya da bitiş günlerinde vücuttaki hormonların değişiminin neden olduğu migren atakları yaşanabilmektedir. Özellikle bu dönemlerde meydana gelen ağrıyı migren olarak atfedebilmek için bulantı ve kusma şikayetlerinin de ağrı ile birlikte yaşanması gerekmektedir. Bu tarzdaki ağrıyı doğum kontrol hapının tetikleyip tetiklemediğini öğrenmek için mutlaka doktora danışılması ve gerekirse hap kullanımının bırakılması gerekmektedir.

Adet dönemindeki migren ağrısını hafifletmek için;
- Işık ve gürültü gibi uyarıcı faktörlerden uzak durulmalı,
- Stres migren ağrılarını artırıyor. Bu nedenle mümkün olduğu kadar stres oluşturabilecek ortamlardan uzak durulmalı,
- Migreni tetiklediği için içeriğinde kafein ve tuz olan besinler yenmemeli, D vitamini takviyesi alınmalı.
- Açık havada dolaşılmalı ve sağlık açısından herhangi bir şikayetiniz yoksa bolca balık eti, süt ile yumurta yenilmelidir.

Migreni olan kişilerin mutlaka doktora görünmeleri ve ataklarının şiddetine göre ilaç tedavisine başlamaları gerekmektedir. Ancak ilaç tedavisinin yanı sıra kişinin atak öncesi/sırası/sonrasında yiyip içtiklerine dikkat etmesi yararına olacaktır. Migrene neden olan başlıca üç etken bulunmaktadır: Yüksek tuz, tiramin, alkol ve besin alerjileri. Paket çorbalar, konserve ve sebze etler kaçınılması gereken besinlerin başında gelmektedir. Yüksek seviyede tiramin içeren bakla, fasulye ve olgunlaşmamış peynirlerden uzak durmak gerekmektedir. Aynı şekilde çay, kahve, kola ve çikolatadan da uzak durmak faydalı olacaktır.

Benim bunları neden uzun uzun anlattığıma gelince; ben de her ay özellikle regl döneminde bu ağrıyı yaşayanlardanım. 24 yaşımın başına kadar bir kez bile başım ağrımamış olmama rağmen özellikle bu yılın başında işyerinde geçirdiğim o stresli dönemlerde türeyen nurtopu gibi bir migrenim oldu. Şiddetli bir baş ağrısı yaşamamın yanı sıra bulantı ve kusma hayatımı zindan ediyor. Atak geçirdiğim günlerde(ki bugüne kadar gün içinde hiç atak geçirmedim; hep akşam 5’ten sonra başladı ağrılarım) hiçbir şey yiyemiyorum; buna rağmen sürekli bulantı hissi yüzünden safra kusuyorum. Haliyle vücudum perişan oluyor ve ağrı geçer geçmez ertesi güne kadar ölü gibi uyuyorum. Ağrıyı geçirmek için kullandığım ilacın adını burada yazmayacağım; eğer buna benzer belirtiler yaşıyorsanız mutlaka doktorunuzla görüşün derim.

Allah bu ağrıları yaşayan herkese şifa ve sabır versin diyorum sevgili okur ve tabii ki beterinden saklasın!!!

(Kaynaklar: 1, 2, 3, 4)

18 yorum:

 1. evet ben canm saol şuna bi çözm bulamadılar gtti

  YanıtlaSil
 2. 7 yaşımdan beri en şiddetlisinden migren ağrıları çekiyordum. Sene başında başladığım tedaviyle sadece regl dönemlerinde ağrıyacak şekle indirebildik. Öncesinde hemen hergün ağrıyordu ve gerçekten berbat bişeydi. Şimdi çok şükür çok iyiyim, ağrılarımın şiddeti de azaldı. Migrenin bana tek yararı acı eşiğimi göklere çıkarmasıdır:) Sana da çok geçmiş olsun canım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. oyyy çok geçmiş olsun sana da nelere sevinir hale geliyoruz değil mi :( neyse allah daha büyük dert vermesin...

   Sil
 3. Geçmiş olsun ,aynı dertten müzdaripim.Neler neler almadım ki.Çikolata tetikliyor deseler de benim bulantımı kestiği için seviyorum.

  YanıtlaSil
 4. migrenim mi var yoksa oh yoo o.O

  YanıtlaSil
 5. benim çok şiddetli geçiyor ataklarım.

  YanıtlaSil
 6. çook geçmiş olsun canımm..
  benim bir kez başıma geldi böyle birşey, bi hastanenin acil kısmına gitmiştik serum + igne ile biraz hafiflemişti.. nöbetçi doktor migren dediginde inanasım gelmemisti uzman degil diye ama tam da anlattıgın gibi olmustum :( sanırım bende de var ve iyi bi doktora ihtiyacım var..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ihmal etme canım ilaç neyin verir ataklar sırasında alır biraz olsun rahatlarsın... sana da çok geçmiş olsun...

   Sil
 7. Baş ağrısı çekiyorum ama biraz uyuyunca geçiyor benimkisi canım, ama hiç ilaç kullanmam ben sevmiyorum.. Yinede aslında doktora görünmek gerekiyor.. Çok çok geçmiş olsun sana

  YanıtlaSil
 8. Geçmiş olsun canım,baş ağrısı çok fena gerçekten ve ben ilaç almadan geçmiyor maalesef ben de günümü daha da beter yapmadan mecbur içiyorum.

  YanıtlaSil
 9. Benimde bir arkadaşım çok şiddetli yaşıyor bu ağrıları ondan biliyorum. Çok üzülüyorum onu o halde görünce. Çok geçmiş olsun canım ya :(

  YanıtlaSil
 10. İlk ataklarımı lisede yaşamıştım, hemen dr a gittim ve migren teşhisi kondu. Fakat seneler sonra yine stresli günlerimde yaşadığım başağrıları sonucunda çekilen mrlar falan, konulan teşhis gerilim tipi baş ağrısı oldu. Dr yanlış teşhis koymamıştır değil mi ben kendi kendime iyileşmişimdir?
  Sana da çok geçmiş olsun kuzu.

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost