19 Temmuz 2012 Perşembe

Yazı Dizi'si #10 - THE KILLING

Yazı dizimizde yolu yarıladığımız bugünlerde sıradaki dizimiz THE KILLING… Favorilerim arasında olduğunu söylemiyorum bile; “hangisi değil ki” diye sormanızdan korkuyorum :)

·         Alcatraz
·         Being Human
·         Breaking Bad
·         Breakout Kings
·         Boardwalk Empire
·         Borgias
·         Californication
·         Dexter
·         The Event
·         Falling Skies
·         Game of Thrones
·         Homeland
·         The Killing
·         Luther
·         Nip & Tuck
·         Person of Interest
·         Pacific
·         Rizzoli & Isles
·         Sherlock Holmes
·         Spartacus
·         Suits
·         Touch
·         The Walking Dead


THE KILLING


Dizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2011 TV Series
Kanal: AMC
Oyuncular: Mireille Enos(Sarah Linden), Billy Campbell(Darren Richmond), Joel Kinnaman(Stephen Holder), Brent Sexton(Stan Larsen)
IMDb Puanı: 7,9
SHDb Puanı: 9,0

Dizinin Konusu
Oğlu ve sevgilisiyle birlikte Seattle’dan taşınma kararı alan Dedektif Sarah Linden’a son iş olarak Rosie Larsen cinayeti verilir. Rosie şehrin dışında ormanlık alandaki bir göle batmış bir aracın bagajında bağlı olarak ölü bulunmuştur. Basit bir cinayet olarak görüp, bir önce failleri bulup yakalamayı düşünen ve sonrasında da evlenmek üzere şehri terk etmek isteyen Linden, işi araştırdıkça karşısına ummadığı olaylar ve kişiler çıkar. Kendisine ortak verilen eski uyuşturucu bağımlısı dedektif Holder’la başlarda anlaşamasa da olayın çözümüne yakın yanında Holder’dan başkası olmayacaktır. Hayatını Rosie’nin katilini bulmaya adayan Linden önce sevgilisinden ayrılır; sonrasında da oğlunu ayrıldığı kocasının yanına göndermek zorunda kalır. Bu arada Rosie’nin bulunduğu araç Belediye seçimlerinde kullanılan kampanya araçlarından biridir; edinilen deliller sonrası zanlı belediye başkan adayı Darren Richmond’dur. Rosie’nin cesedinin bulunmasından tam 26 gün sonra katil bulunduğundaysa herkes şaşkındır.The Killing Seattle’da çekilen, yağmurun hüküm sürdüğü ve her bölümün heyecanla bittiği bir polisiye-gerilim dizisi. İki sezonu yayınlandı; üçüncü sezonun anlaşması yapıldı ancak Nisan 2013’e kadar beklememiz gerekiyor :( Dizideki her bölüm bir gün içinde geçen olayları anlatıyor ve ikinci sezon sonunda yani 26. Günde katil bulunuyor. Olayların birbirine olan bağlantısı ve oyuncuların profesyonelliği ile türünün gerçekten başarılı bir örneği… Bir çok kişiye tavsiye ettim; izleyenler de pişman olmadı. Eğer bu tarzda dizilere meraklıysanız The Killing gerçekten doğru seçim…


Dipnot: The Killing, Danimarka’da 2007-2009 yılları arasında yayınlanmış Forbrydelsen(The Crime)  adlı dizinin Amerikan uyarlaması. 


İyi seyirler…
(Görseller alıntıdır)

3 yorum:

  1. Biliyosun izlemediklerimi not alıyorum, uygun olduğum ilk anda hemen izlemeye başlıyorum :) bu dizide izlemediklerim arasında, izlenecektir :)

    YanıtlaSil
  2. hmm.. bu diziyi izlicem sanırım.. ama 3. sezona var daha yaw meraktan çatlamayım:D

    YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost