12 Temmuz 2012 Perşembe

Yazı Dizi'si #9 - HOMELAND

Size de her hafta “sıra en sevdiğim diziye geldi diyormuşum gibi gelmiyor mu :) Alfabetik olarak en sevdiklerim arka arkaya gelmişler ben napiim ;) Hepsi benim çocuğum gibi ama yaa aralarında bir iki tanesi hariç hepsini gerçekten severek izliyoruz… Bu arada listeye bir dizi daha eklendiğini kıvançla belirtmek isterim: Touch… Sırası gelince bu güzel diziyi de tanıtacağım. Ama şimdilik HOMELAND’i anlatayım sizlere…

·         Alcatraz
·         Being Human
·         Breaking Bad
·         Breakout Kings
·         Boardwalk Empire
·         Borgias
·         Californication
·         Dexter
·         The Event
·         Falling Skies
·         Game of Thrones
·         Homeland
·         The Killing
·         Luther
·         Nip & Tuck
·         Person of Interest
·         Pacific
·         Rizzoli & Isles
·         Sherlock Holmes
·         Spartacus
·         Suits
·         Touch
·         The Walking Dead


HOMELAND

Dizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2011 TV Series
Kanal: Showtime
Oyuncular: Claire Danes(Carrie Mathison), Damian Lewis(Nicholas Brody), Morena Baccarin(Jessica Brody), David Marciano(Virgil)
IMDb Puanı: 8,6
SHDb Puanı: 9,5


Dizinin Konusu
11 Eylül sonrası Amerika’nın Afganistan ve Irak’a yaptığı operasyon sırasında Irak’a gönderilen askerlerden biri olan Nicholas Brody ülkesinde ölmüş olarak bilinmektedir. Ancak yine Irak’ta gizli bir görev sırasında bir muhbirden askerin yaşadığı ancak taraf değiştirdiği, Amerika’ya dönerek 11 Eylül benzeri bir saldırı yapacağını öğrenen CIA ajanı Carrie Mathison olayı amirlerine bildirir. Birkaç yıl sonra Brody bir hücrede bulunur ve ülkesine getirilir. Ülkesinde 8 yıllık esaretten sağ çıkmayı başarmış biri olarak kahraman olarak karşılaşır. Büyüyen çocuklarıyla ve yıllardır görmediği karısıyla birlikte normal hayata alışmaya çalışır. Carrie ise yıllar önce aldığı istihbaratta bahsedilen askerin Brody olduğunda kararlıdır. Brody’nin evini gizli kameralarla izlemeye başlar; ayrıca bir şekilde hayatına girer ve bir kez onunla birlikte olur. Onu izledikçe ve yeni istihbaratlar edindikçe Carrie’nin kafası iyice karışır. Brody bir hain midir yoksa ülkesini seven bir Amerikan askeri mi?

11 Eylül travması üzerine birçok film/belgesel yapan Amerikalılar, Homeland’i de bunun üzerine kurgulamışlar. Ancak bölümler ilerledikçe Müslüman terör örgütlerinin iç yüzünü öğrenmekle birlikte; nasıl organize örgütler olduğunu görüyorsunuz.

1.sezonu tamamlanan ve ikinci sezonu 2012’nin eylülünde yayınlanmaya başlayacak Homeland Golden Globe ve Emmy’de birçok ödül aldı; çok ses getirdi. Konusu itibariyle ilginç ve epic olduğu için en sevdiğim ve de tavsiye ettiğim diziler arasında yer alıyor. 


Dipnot: Carrie rolündeki Claire Danes, otistik bir kadın olan Temple Grandin’in hayatının anlatıldığı Temple Grandin adlı filmde başrol oynamıştı. İki rol arasındaki farka bakarak ne kadar başarılı bir oyuncu olduğunu görebilirsiniz.


İyi seyirler…
(Görseller alıntıdır)

7 yorum:

 1. hmmmm konusu çok ilginçmiş gerçekten

  YanıtlaSil
 2. Bak işte bu diziyi bilmiyordum iyi oldu anlattığın, çok teşekkürler canım.

  YanıtlaSil
 3. Merhaba,


  Bloglar Mahallesi (http://bloglarmahallesi.com/index.html) projemiz kapsamında;

  Bloglar Listesi ve/ya Muhtarlık üyesi olduğunuz için, Bloglar Listesi ve Blog Katolog sayfalarınız hazırlandı.

  Bloglar Listesi Sayfanıza ulaşmak için:
  http://bloglarlistesi.blogspot.com

  BlogKatalog Sayfanızın linki :
  http://karmakonu.bloglarmahallesi.com/hayatadokunansatirlar.html

  Lütfen bir göz atarak;
  a) değişiklik isteklerinizi
  b) kategorisinde düzeltme gerekliyse
  c) eğer başka ketegorilerde de olması gerekliyse bunların hangileri olduğunu
  d) http://katalog.bloglarmahallesi.com/blogkatalogindex.html sayfamızdaki mevcut kategorilerden/temalardan farklı bir kategoride olduğunuza inanıyorsanız lütfen bu kategori ve/ya tema adını bildirin açalım…

  Sayfa içeriğini, arzu ettiğiniz her zaman güncelleyebilir ve değiştirebilirsiniz.. Bu tarz istekleriniz için muhtar @ bloglarmahallesi.com adresine mail atmanız yeterlidir.

  Bizim Bloglar Mahallesi (BBM) sitesi, dolayısı ile BlogKatalog ve Bloglar Listesi henüz yapılanmasını tamamlamadı, hızla ilerliyor…Önerileriniz, yorumlarınız ile hepimizin daha rahat kullanabileceği ve okuyucunun daha fazla beğeneceği bir hale getirmek isteriz. Desteğinizle daha geniş çevrelere yayılmak isteriz…

  BBM olarak 1Ağustos 2012 tarihinde bir kampanya başlattık. Blogum SESlendi adlı bu kampanyamızın amacı değişik nedenlerden dolayı okuyamayanlar için sesli postlar hazırlamak. Detaylarına ve SESlenen bloglara/postlara Blogum SESlendi Kampanyası
  (http://etkinlikler.bloglarmahallesi.com/bbmkampanyalari.html) sayfamızdan ulaşabilirsiniz..

  Ayrıca:
  Bloglar Listesinde yer alan isimlerin bazıları, Blog Star Seçmelerinde önerilen blogların isimleri olduğundan ve listeye otomatik alındıklarından dolayı veya sehven listeye alınmış olduğundan şu soruyu da sormak gereği duyuyoruz:

  Bloglar Listesinden ve/ya Blog sayfalarından kaldırılma talebiniz var ise lütfen bildiriniz ki sayfa/larınızı kaldıralım, ama bizimle kalırsanız daha mutlu oluruz…

  Sayfa/larınızı olduğu şekliyle onaylıyorsanız, değişiklik istiyorsanız veya sayfa/larınızn tamamen kaldırılmasını istiyorsanız lütfen en kısa sürede muhtar @ bloglarmahallesi.com adresine bildirin.

  İlgi ve desteğiniz için şimdiden teşekkür ederiz.

  Bizim Bloglar Mahallesi..

  YanıtlaSil
 4. claire danes'i evening ve stardust filmleriyle tanıyıp çooook sevmiştim:) ama bu diziye ısınamadım:( haya mı ediyorum? artık amerika ve terör konuları sıkıyo beni.. hala favorim killing... bakalım okumaya devam ediyorum yazılarını ;)

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost