17 Ağustos 2012 Cuma

Hayata Gülümse...... :)))

1990'larda bilim adamları memelilerde beynin nasıl işlediğini, şartlandığını, öğrendiğini ve bir şeye karşı niçin alâka duyduğunu anlamak için bir seri çalışma yaptılar. Bunlardan birinde maymunların beynine elektrik voltajlarını kaydeden elektrotlar yerleştirdiler. Daha sonra maymunlara muz verdiler. Bilim adamları, maymunların muzları yeme esnasında beyinlerinin bazı bölgelerinde (premotor kortekste F5 bölgesi ve Broca alanı gibi) elektriklenmeler ve voltaj artışları gözlediler. Bu arada bir bilim adamı maymunun karşısında iştahla muz yemeye başlayınca, maymun muz yemediği hâlde, sanki muz yiyormuş gibi beyninden yüksek voltajlarla cevap vermeye başladı. Enteresan şekilde, bir başkası aynı işi yaparken, beyindeki aynı merkeze ait benzer bir grup nöronda elektrik faaliyetleri artıyordu. Biyolojik bir kaynak dışında, bazı hisler (iştah, şehvet, vs) tespit edemediğimiz bir yolla maymunları, insanları ve kuşları karşısındakini taklit etmeye zorluyordu. Neticede "ayna nöron" adı verilen bazı beyin hücreleri de aktif hâle geçiyordu.

Ayna nöronlar, başta işitme ve görme olmak üzere bütün duyular vasıtasıyla, dış dünyadan gelen sinyalleri alıp, âdeta onların fotokopisini saklayan hücrelerdir. Bu nöronlar taklit etme ve karşıdakinden öğrenme gibi bir süreçte kendilerine verilmiş rolü hassas bir şekilde yansıtmakta ve kişiyi elinde olmadan taklide meyyâl hâle getirmektedir. Bu durum beynin tamamen normal bir fonksiyonudur. İnsan elinde olmadan çevresindeki kişilerin mimiklerinin, hâl ve tavırlarının tesirine girer. Aynı davranışları o ânda hemen doğrudan sergilemese bile, beynine kaydeder. Televizyonda film seyrederken acıklı bir sahne gördüğümüzde kendimizi tutamayıp ağlamamız gayet tabiî bir hâdisedir. Kişi elinde olmadan bu davranışı göstermektedir. Bazen kendimizi gayriiradî başkalarının mimiklerini taklit ederken yakalarız veya nerede duyduğumuzu hatırlayamadığınız bir şarkının melodileri istemeden dilimize dolanır. Esneyen birinin, ortamdaki diğer kişilerin de uykusunu getirdiğini ve esnemelerin giderek arttığını çoğumuz biliriz. (Kaynak için buradan)

İşte günlük yaşamımızın bir çoğunda ayna nöronlar işbaşında gördüğünüz gibi. İnsan beyni başkalarının ruh halinden kolayca etkilenebildiği gibi, başkalarının ruh halini de bir o kadar etkileyebilir.

O yüzden hemen şimdi o asık suratınızı değiştirin, gülümsemeye başlayın... Etrafınızdakilerin de gülümsemeye başladığını göreceksiniz :) 

Unutmayın, gülümsemek bulaşıcıdır :D

İyi hafta sonları...


21 yorum:

 1. yazıyı okuduktan sonra monitördeki yansımam ===> ^____^

  YanıtlaSil
 2. ^.^
  :}
  :)
  :]

  Hep gülmek dileğiyle :))

  YanıtlaSil
 3. nasıl güzel bir yazı! daha da çok sırıtmak için daha da çok sebep ^^

  YanıtlaSil
 4. sana bu yazıyı samsun termnalnden yazıorm bak bakkkk:))az sonrada go to zong.:)ben gelin olmaya gidiorum ve sana kocaman gülümsemelerimi yolluyorm canm benm

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. yaaa ama sen bugün beni ağlatcan tam dayaklıksın yaaa :))) ne güzel kızım evleneceksin ya şaka gibi inanamıyorum çocuklarım gibisiniz siz çok duygulanıyorum ama tamam tama gülümsüyorum

   Sil
 5. çok güzel bağlamışın, demek tatil postları okumak oyuzden hosuma gidiyor ben gitmişcesine keyif alıyorum da ondanmış:)

  YanıtlaSil
 6. Yewrum ne guzel yazi olmus bu yaa son zamanlarin en favorisi sectim bu yazini, gulmek benim soyadim der noktayi koyarim :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. soyadını yirim!! o zaman düğüne kadar isyan istemiyorum senden ona göre :) madem gülmek soyadın güleceksin!!!

   Sil
 7. ay ne hoş bi yazı olmuş :):):)) mimiklerimi görmesende okuyunca gülümsedim aslında..

  buarada blogumda Forever New kolye çekilişim var katılırsan çok mutlu olurum.. böyleliklebşka bşka insanlara gülümseyip pozitif enerjiler dağıtırım hahahaa :)

  sevgilerr

  http://sinemspinkdiary.blogspot.com/2012/08/forever-new-kolye-cekilisi.html

  YanıtlaSil
 8. daima gülümseyebilmek dileği ile :)

  YanıtlaSil
 9. ne güzel bir yazı olmuş ...:) gülümsedim bile ki :)

  YanıtlaSil
 10. Valla ben de gecenin bi yarısı sırıttım senin yüzünden, hem de kendi kendime hiçte sırıtcak bir ruh halimde yoktu :)

  YanıtlaSil
 11. kesinlikle gülümsemek bulaşıcı ,o gününün iyi geçmesini ve pozitif olmanı sağlıyor ama bazı günlerde insanın yatağa gömülesi,hiç çıkmayası geliyor işte öyle günlerde gülümsemek zor biraz :)

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost