2 Ağustos 2012 Perşembe

Yazı Dizi'si #11 - LUTHER & NIP/TUCK


Yazarınız geçen hafta tatilde olduğunda yazı dizimizde bu hafta iki diziyle devam edeceğiz. Böylece geriye sekiz dizimiz kalmış olacak. Sizler için ne kadar yararlı oldu bu seri bilemiyorum ama bizim için izlediğimiz dizilerle ilgili yazıya dökülmüş bir arşiv de kalması iyi oldu :) Neyse daha fazla gevezelik etmeden başlayayım:

·         Alcatraz
·         Being Human
·         Breaking Bad
·         Breakout Kings
·         Boardwalk Empire
·         Borgias
·         Californication
·         Dexter
·         The Event
·         Falling Skies
·         Game of Thrones
·         Homeland
·         The Killing
·         Luther
·         Nip/Tuck
·         Person of Interest
·         Pacific
·         Rizzoli & Isles
·         Sherlock Holmes
·         Spartacus
·         Suits
·         Touch
·         The Walking Dead


LUTHERDizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2010 TV Series
Kanal: BBC One
Oyuncular: Idris Elba(John Luther), Ruth Wilson(Alice Morgan), Indira Varma(Zoe Luther), Warren Brown(Dedective Surgent Justin Ripley)
IMDb Puanı: 8,6
SHDb Puanı: 8,6


Dizinin Konusu
DCI Luther Londra Polis Teşkilatı’nda başarılı bir dedektifken bir vakada yakalamaya çalıştığı katilin ölümünden sorumlu tutulmuş, soruşturma geçirmiş ancak zanlı ifade veremeyecek durumda olduğundan aklanıp işine dönmüştür. Bu olaylar sırasında karısı Zoe ondan ayrılmış ve bir başkasıyla birlikte olmaya başlamıştır. Hem işinde hem de özel hayatında çalkantılı bir dönem geçiren Luther’a kendini kanıtlaması için bir vaka verilir. Alice adında 20li yaşlarında bir kız, anne babasının öldürüldüğünü ihbar etmiştir. Sözde hırsız girmiştir ve onları öldürmüştür. Luther soruşturmaları sonucu katilin Alice olduğunu ortaya çıkarmıştır. Alice malignant narsisttir ve onun bu dengesiz halleri ve inatçılığına ders vermek isteyen Luther onu ihbar etmez ve sonrasında ikisi arasında gizli bir ortaklık başlar. Sonraki vakalarda Alice Luther’a bazı işlerde yardım eder. Ancak Luther’ın başı beladan kurtulmayacak en sevdiği insan Zoe’ye korkunç bir son hazırlayacaktır.
Luther ağır İngiliz aksanının yer aldığı, Londra’nın kasvetli havasında geçen çok başarılı bir polisiye dizi. Mini dizi olarak hazırlanan Luther’ın iki sezonu yani toplamda on bölümü yayınlandı. Üçüncü sezonu için severlerinin bekleyişi sürüyor.


NIP/TUCKDizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2003 TV Series
Kanal: FX
Oyuncular: Dylan Walsh(Sean McNamara), Julian McMahon(Christian Troy), Joely Richardson(Julia McNamara), John Hensley(Matt McNamara)
IMDb Puanı: 7,9
SHDb Puanı: 8,0


Dizinin Konusu
Estetik Cerrahlar Sean McNamara ve Christian çalıştıkları McNamara/Troy kliniğinde yaptıkları ameliyatlarla oldukça ün salmışlardır. Birlikte liposactiondan botoksa birçok müdahalenin altına imza atarlarken, özel hayatlarında da oldukça karmaşık ilişkiler yaşamaktadırlar. Sean’la evli Julia’ya eskiden beri aşık olan Sean bir süre sonra Matt’in kendi oğlu olduğunu öğrenir. Sean’ın aile babası duruşu ile Christian’ın çapkın ve utanmaz halleri ile ikili birçok maceranın altına imzalarını atar.Nip/Tuck’ı uzun uzun yazmak istemedim; zira izlemeyen yoktur diye düşünüyorum. Bir zamanların en ünlü dizilerinden biri olan Nip/Tuck altı sezon sonunda iki yıl önce veda etmişti ekranlara. Biraz müstehcen, çoğu zaman da cerrahi müdahalelerin açık seçik gösterildiği sahneleriyle zamanının ve hatta tüm zamanların en iyisi TV serisiydi. Saygıyla anıyoruz :)

İyi seyirler…
(Görseller alıntıdır)

1 yorum:

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost