11 Eylül 2012 Salı

- Babaannenin adı ne? - Alara........Çocukken ismimi sevmezdim. 87 yılında doğmuş ve 90’larda çocuk olmuş biri olarak o yıllarda kız çocuklarına Merve, Tuğba, Gamze, Sinem, Duygu gibi kız isimlerini konulmuştu; etrafımda bu Miss Model of Turkey 1995 güzelleri gibi adı olan arkadaşlarım varken benim adım neden Hamide’ydi? İlkokul ve ortaokul yıllarım boyunca sınıftaki sümsük erkeklerin hep dalga konusu oldum. Zaten çirkin ötesi bi kızdım(ki hala çikinim) saçlar Messi ile Hasan Ali Kaldırım arasındaki bir uzunlukta, hiçbir zaman Ronaldinho kıvamına gelemiyor; isim de Hamide olunca sınıfın Hamit’i, Hamido’su, Hamdi’si oldum hep… Bir de o zamanlar bi alınganım bi alınganım, bir dayanıyorum, iki cevap veriyorum, üçüncüsünde ağlamaya başlıyorum. Şimdi düşünüyorum da, Messi saçlı, sürekli erkeklerle futbol oynayan, ufak tefek, önlüğü etekli olmasa kız olduğu anlaşılmayacak birine sanırım Hamit demek daha anlamlı. Zira Hamit Altıntop gibi bir örnek de vardı önümde, benzemiyor da değilim :p

Adımın nerden geldiğine gelince, babamın babannesinin adıymış. O zamanlar dede, anane, babanne, hatta benimki gibi babanın dedesi, ananın ebesinin bile isimleri konulabiliyormuş sabi sübyan bebelere. Öyle ki, sarışın mavi gözlü büyüyünce Kıvanç’a rakip olacak güzellikteki bi bebişi  Hanimiş Rıfkııım diye sevebiliyordunuz.
 
Anlamadığım bir nokta da şuydu ki; madem ailede böyle bir gelenek vardı neden kurban ben seçilmiştim. Neden kardeşimin adı gayet modern ve de zamanında babamın hayran olduğu futbolcunun ismi olan Semih’ti? Her ne kadar annemler beni “bak sizin isimleriniz çok uyumlu, namazda Rukü’dan kalkarken Semi Allah Hulimen Hamide deniyor hem sen hem de kardeşinin adını her namazda anıyor insanlar” diye kandırmaya çalışsa da, kardeşim bu masalı yutmadı ve bu yaşına kadar bana Hamit diye seslenmekten vazgeçmedi!!!!

Neyse dönelim hikayemize: Yıllar geçmiş ve artık liseye başlamıştım; ama lisede bu travmam daha da tavan yaptı. Çünkü samimi olduğum arkadaş grubumun isimleri: Nazan, Esra, Eray, Evrim, Cihan, Ayça, Pınar, Emel, Serdar……. şeklinde gidiyordu. Benimkinden sonra en garip isim Anar’dı o da Azerbeycan’dan gelmişti zaten. Allahtan dalga geçme işleri o dönemde bitmişti de, ismimi yüzüme vuran yoktu.

Üniversiteyi kazandıktan sonra ise artık ismimi pek sallamaz olmuştum, zira sınıflar 948438721 kişilikti. İlk iki yıl kimse kimsenin ismini bilmiyordu. Üçüncü yıl öğrendiler, dördüncü yıl tekrar unuttular falan :) Ayrıca Adnan Hoca’nın müritleri gibi bir anda aydınlanma geldi bana, ismim çok az kişide vardı. Evet evet gayet özel bir insandım ben :p Üstelik kelime anlamı “övülmeye değer, hamdeden, şükreden” olan bir isim kimde vardı başka Allahasen hıhhhh :)))

Ömrümün 20 yılını isim travması yaşayarak geçiren ben artık bunu aştım. Evet ismimle dalga geçenlere –kardeşim hariç- hala sinir olurum. Ayrıca alınganlığım geçtiği için paçasını aşşa alıveririm adamın o derece :p 

Ama yine de yıllar geçecek ve ben yaşlanacağım. İleride bir gün torunuma arkadaşı soracak:

- Senin babannenin adı ne?
– Hamide

Yani ne olcam, Hamide nine. Gayet makul bence.

Ama peki 90’lardan sonra hızla türeyen Alara, Sudenaz, Nilsu, Su, Mertcan, Doğa, Yaprak, Çiçek, Böcek, Toprak, Efe, Can’lara ne olacak? Gün olup da dede nine olduklarında torunları onlara “Alara nineeeeee” diye mi koşacak!!

–Nereye gidiyorsunuz bakalım?
– Mertcan dedemlere gidiyoruuuzz………..

Olmadı, olmuyor. Bu yüzden bence her doğan bebeğe gençlik ismi ve yaşlılık ismi şeklinde iki isim konulmalı. Kişi dede olduktan sonra yaşlılık ismini kullanmaya başlanmalı. Yaşlılık isimleri de Mehmet, Ahmet, Mustafa, Ali, Kemal, Cemal, Fatih, Süleyman, Rıfkı, Ayşe, Fatma, Nuriye, Hayriye ve bittabiii Hamide gibi isimler olmalı :D

Haklı değil miyim? Yanlışsam söyleyin :pppp

30 yorum:

 1. kendine çirkin demen hiç de adil değil ama! :) isminin de bence tek olması gerçekten önemli ben her ne kadar ismimi sevsem de her sınıfta mutlaka bir adaşım vardı.. 92378263 kişiyi geçtim 15 kişilik sınıfımda bile tek değildim :(

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. çirkin demedim zaten çikin dedim bebeğim :p evet senin ismin de bizim dönemimizdeki popüler isimlerdendi ve benim her öğretim evremde o isimle en az iki arkadaşım olmuştu :p

   Sil
 2. çok keyifli bir yazıydı :) isimlerle dalga geçme durumu sadece biz türklerdemi var acaba, şimdilerde yapılıyormu bilmiyorum ama eskiden nedense müthiş eğlenceli geliyormuş ergenlere..:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ay evet yaa şimdi yapıyor mu çocukları gözlemlemek gerek!!

   Sil
 3. Ahaha Hamide'cim ya ne cook guldurdun bizi gece gece;) Mertcan Dede ha:)) Bak benim ismim hem genclige, hem yasliliga uygun, yirttim:)

  YanıtlaSil
 4. Valla ben de öyle düşünüyorum bu konu açıldığında filan.İki isim olsun hakikaten :D

  YanıtlaSil
 5. çokk doğru tatlım,bu konu benimde küçüklüğümden beri takıldığım bir konudur.:)şöyle ki okuldayken isimleri analiz ederdik,sevda nineyi kendime yakıştıramıyordum,arkadaşımın adı tuğbaydı oda olmuyordu,diğer arkadşımın adı satı'ydı bak oluyordu işte.Niyeyse böyle garip muhabbetler ederdik.hem biz modern dede ve nineler olacağız ,o yüzden isimlerimizde moderin hıh !!! :)))

  YanıtlaSil
 6. Ay benim adim nerdeyse tenzile oluyormus babaannemin adi neyseki annem savasmaktan vazgecmemis. Suanda siradan bir adim var cok seviyorum diyemem sma ilkokul irtaokul travmatik gecmedi en azindan:) ama tenzile nine super duracakmis 30 sene sonra..

  YanıtlaSil
 7. bende hem modern hem eski bir isim var yırttım sayılır toruna torbaya karışınca benim adım "hatice" derim bebelere :)
  şaka bi yana çocuklar isim olsun dış görünüş olsun alay etme konusunda çok acımasızlar... Ergenlikte duruluyolar ayıp kavramını öğrendiklerinden..
  Kullanmadığım ismim olmasına rağmen ilk orta kısım hatçeee vari alaylarla geçti... sonra sonra bende aynı senin gibi çemkirmeye başladım...

  fulya nine olmaz di mi ı ıh olmaz :)

  YanıtlaSil
 8. babaannemin adını taşıyan biri olarak (kardeşiminki de anneannemin adı hak geçmemiş) bu duruma son derece karşıyım. Tamam yaşlanınca nine dede olunca iyi oluyor ama insanın en güzel yılları bunla savaşmakla geçiyor. Hatta babamın köyünden arkadaşlarının Tümay-Tülay-Tülin diğerinin Yeşim Yeliz diğerinin Hayrunnisa-Nurinnisa-Burcu diğerinin Selda ve Süreyya isimlerinde kızları olduğunu düşünürsek ben ve kardeşim biraz sıkıntı çektik. Şimdi umursamıyoruz ama olsun

  YanıtlaSil
 9. Cok guldum canim, ama senin ismin benim icin apayri anlamli cunku annemin adi:)) dedem kendi annesinin adini koymus, babasinin adi da kadir'mis, obenim babam da Kadir hos bir tesaduf olmus:)) cocuklara cok da degisik isimler koyulmamali bence yapmacik geliyor bana, ama buyuklerin ismini koymakla da saygi olmaz neyseki degisiyor dusunceler;)

  YanıtlaSil
 10. Allahım allahım ya her seferinde bi insan bu kadar mı güldürür mü beni, günüme güzellik kattın bebeemmm, seninde günün güzel geçsin, hadi bakalım:))

  YanıtlaSil
 11. Canımm benim sana hep Hamiş diyesim geliyor. Hani Mevlevilik hesabı :D
  Benim doğmama 40 gün kala amcam rahmetli olmuş. Allah rahmet eylesin adı da Mesut'muş.
  Ben doğunca adıma Mesut koymak istemişler ama tabi ben de bişi eksik olunca (:)) yırtmışım. Olsun demişler Mesude mi koysak filan..Ama neyseki duruma amcam el atmış ve adım Serap olmuş. Serap Nine olacağım bennn tabi Allah ömür verirse..
  O değil de, ben de Günay ile çok tartıştım. Oğlumuz olursa adı Remzi olsun dedi (baba adı) ben de hayır dedim. En sonunda 2 isimde karar vererek Remzi Kerem dedik. Ve kız olursa istediğim ismi benim koymam da bonusum oldu. Ve sonu.ta orta yerde anlaştık :D

  YanıtlaSil
 12. tam aksi ben de klasik isim seven biri olarak keşke modern bir ismim olacağına babamın babanesinin adını koysalarmış diyorum.. çok etnik ve çok hoş geliyor kulağa. fatima :)

  YanıtlaSil
 13. Çok gülerek okudum yazını, çok güzel yazmışsın. İsmin insanlar üzerinde çok büyük etkisi olduğuna ve kimse kusura bakmasın ama sırf anneannenin dedenin babaannenin ismi koyulacak diye çocuğa ağır bir yük yüklemeye karşıyım. Hiç gereği yok onlara yaranmak için bunu yapmaya. İki isme de karşıyım onun da başka kötü yanları var (Eşim iki isimli ondan biliyorum). Son olarak da benim adım Yeşim ileride bizim zamanımızda bütün anneannelerin adı zaten Sinem, Gizem, Duygu, Esra fln olacak o yüzden çok da yadırganmaz. Bizim çocuklar da Nil, Efe, Emir, Duru, Su anneanne olacak. Komple karşıyım ulennn yorumu oldu bu hamidecim:)) ama gerçekten isim koymak çok önemli. İleride çocuğunuza mutlu olabileceği bir isim koyun bence:)

  YanıtlaSil
 14. Çok komik ve eğlenceli bir yazı olmuş.. Gayette haklısın :D İleride Fatma Nine olmak gayet iyi olacak :D

  YanıtlaSil
 15. :) Boğaç dede çok değişik :D düşünsene şöyle dövmeli dedeler,nineler :D Ömrümüz olursa göreceğiz sende o zaman onlarla dalga geçersin :D

  YanıtlaSil
 16. evet yine bir kopartma yazısı yarıldım ya süperdi :)) kesinlikle hak veriyorum sana. serapta yazmış ya adı mesut olcakmış bende Allahtan kız olmuşum yoksa ismim kürşat olacakmış ay düşünsene ya :) kürşat tacizci adam ismi gibi :))) Büşra nine de pek olmuyo gibi sanki ama biz böyle giderse nine dede olmadan öbür tarafa gideceğiz :)))

  YanıtlaSil
 17. Çok önemli bir konuya post basmışsın balım.. Bende bu durumdan muzdaribim, zira benden büyük ablam ve abim olmasına karşın, ilk çocuk olmamama rağmen (3 numarayım) babaannemin adını bana koymuşlar :) Ablam abim son model isim kullansınnn bennn onlardan sonra dünyaya gelsemde milattan öncede kalmış isim kullanıyorum.. Ki ismimin seninki gibi erkek versiyonuda var, bende çok erkek versiyonu ile çağrıldım amaaaa yeter artık, çocumaa bunu yaşatmayacammm :)

  YanıtlaSil
 18. Ahh Hamide sen cok yasa emi?!

  Bundan sonra her namaz kilisimda , Rukü’dan kalkarken Semi Allah Hulimen Hamide derken (gerci ben onu icimden hep "semi allaaahülimenamide" diye okuyordum ama olsun) sen aklima geleceksin ya? Ve ben hep hinzirca gülümsicem ya icimden? Ne diyim ben sana ne diyim!! Bunun vebalini nasil ödiyeceksin simdi? Hm?:)) Ay ne güldüm ya.


  Bir de su "cikin" sözün bana ne hatirlatti, mutlaka anlatmam lazim:

  Benim ilk oglum dogdugunda (senden 2 sene evvel):) cok cirkindi. Yok yoook, ben öyle "ayyy ne tatliii..dünyanin ennn güzel bebegiii" diyen annelerden degilim. Harbiden cirkindi. Öyle böyle degil yani. O siralar Steven Spielberg'in "E.T." filmi cok meshurdu (siz bilmezsiniz cocuklar) ve ben o filmi iki kez izlemis olmaktan pismanlik duymustum o an. Herhalde ona cok bakmaktan oldu, bilemicem. Allahtan sonradan güzellesti de...neyse.

  Iste ben hastanedeyim, ziyaretciler geliyo falan filan. Bir tane bizim urali bi teyzem geldi ziyarete. Ege'li yani. Bizim oralarda da bebek severken, nazar degmesin diye "cikin sey" diye severler, ya da "cok cikinmis" derler eskiler. iste bu teyzem kucagimda uzayli bebege bakip bakip "abuuuu, suna bak sunaa... pek cikinmis,ayni babasi maasallah maasallah! ayni babasi,cikin sey seni!" dedi durdu. Bunu duyan (ozamanki eski) esim de , kendisi Ege'li olmadigindan ve bu tabirlerden haberi olmadigindan sen bir bozul bir bozul.
  Kadin gittikten sonra dedi ki" yaa tamam..insan söyler de, bari yüzüme karsi söylemez yahu"
  Ben tabii hemen duyarli bir es olarak onun asil nedenini acikladim da biraz olsun rahatlamisti. Iste böyle. Amma da anlattim he. Bukadar uzun yorum mu olur lan, yuh!

  Yani sen de gercekten cok cikinsin, maasallah!!;)  Selamlar, Ayse(ismimi seviyom arkadas, hih!):)

  YanıtlaSil
 19. %100 katılıyorum hep aynısını düşünmüşümdür sonu canla biten kişiler nası dede olcak die :))

  YanıtlaSil
 20. ehehhe 2 isim mi benim 3 ismim var gençken özlem i yaşlanınca cemile ya da meryem i kullanırım artık :)))))

  YanıtlaSil
 21. Yaa sen kitap yazmalısın bence anlatımın çok hoşuma gidiyor bi çırpıda okuyorum. İsim konusuna gelince herkeste olmayan bir isminin olması güzel ve nine oluncada çok hoş olacak bence ayrıca şimdide hamide hanım deyince uyumlu oluyorr:))

  YanıtlaSil
 22. kopardın beni sabah sabah :) ben de ismimi sevmezdim, öz anneannemin ismiymiş, hiç tanımadım. ama her şeyde Ayşe de Ayşe, topu Ayşe atar, filmlerde kötü yola Ayşe düşer, her örnekte Ayşe yani:) her girdiğin ordamda otuz tane Ayşe olur, birileri kibarlaştırmak için Ayşegül der, daha sinir olursun filan. ama ilginç bir şekilde Üniversiteye başladıktan sonra sevmeye başladım ismimi. küçük bir yerden çıkıp İTÜ, iş hayatı derken; bildiğin Ayşe kalmadı etrafta çünkü, herkes Aslı, Neslihan, Selin, Meltem filan. uzun zamandır ortamlarımda tek Ayşe olmanın tadını çıkarıyorum, garip bir şekilde de ismimi seviyorum artık, kulağıma hoş geliyor. kardeşimin ismi Haşim olduğundan ve de bana neredeyse (iki ay önce rahmetli olan) babaannemin takma adını (Ümmühan) koymaktan son anda vazgeçtiklerinden, halime şükrediyorum :)

  YanıtlaSil
 23. Çok keyif aldım okurken,çok doğru yaklaşmışsın senin üslubuna bayılıyorum, iyiki söz etmiş sevda senden, iyiki tanımış, iyiki takip eder olmuşum, özellikle yaşlılık ve gençlik isimleri olma mevsuzu müthiş bencede,bende katılıyorum BELİRLİ BİR YAŞTAN SONRA DİĞER AD DEVREYE GİRMELİ BEN İKİ İSMLİYİM İKİNCİ İSMİMİ DEVREYE HANGİ YAŞ ARAALIĞINDA SOKSAM ACABA ?

  YanıtlaSil
 24. Ben de adımı çok beğenirim; modern, az ve öz ama yaşlanınca Fulya nine güzel olmayacak :D

  Biz de kız olup Ferit ve Ferdi gibi kıro isimlerden yırtmışız ablamla :D
  Funda-Fulya seviyorum bu ikiliyi :)

  YanıtlaSil
 25. mertcan dede,su nine,cansu teyze...çok değişik geliyor kulağa gerçekten ,bir de yazını okuduktan sonra kendi ismimden sonra nine,teyze gibi ünvanlar denedim,gülçin nine hiç olmadı hiiiç :D:D

  YanıtlaSil
 26. Cık, benim ismimden de pek nine ismi çıkmıyor... Ama şu da var Hamide'm, o Mertcanlar, Alicanlar, Işılsular yaşlandıklarında çevrelerinde hemen herkesin adı öyle olacağından belki kendilerine tuhaf gelecek ama başka türlüsünü bilmeyen torunlarına gayet normal gelecek.
  Bu arada tanıdığım bir bankacı var, yaşını başını almış, eski usul takım elbiseler giyen v.s. ama adı Alican... Alican bey demek o kadar tuhaf oluyor ki :)

  YanıtlaSil
 27. 1 cırkın degılsınnnnnn 2 hamıde hamıt hamdı ya hıc aklıma gelmesdı 4 su nene yagız dede haha gerceken komık oluyor..hatta arkadasımın babasının adı mert ne dıyoruz hepımız alışmısız ya kamıl kamıl ısımlere mert ve 60 yasında bır baba:))

  YanıtlaSil
 28. Yewrum bnm de gobek adim hamide biliyo muydun hihihi :-)

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost