21 Eylül 2012 Cuma

Sitem - Nihal Yeğinobalı

Bu sıralar hiçbir şeye doğru düzgün vakit bulamıyorum. Sonbahar geldi, günler kısaldı diye belki de... Ne tam olarak ders çalışabiliyorum ne de defterime yazdığım yapılmasın gereken işler listesini eritebiliyorum. Size de böyle oluyor mu, yoksa sadece bana mı zaman'ın garezi?

Daha henüz 80'lerde Çocuk Olmak ve 90'lar Kitabı'nı sizlere tanıtmaya elim ermedi mesela; evde gözümün önünde bir yerde iki kitap da masumca bekliyorlar. Geçen hafta pazar günü yapacağım'dan bu hafta pazar gününe ertelendi tarafımca.

Yaklaşık yarım saat önce bitirdiğim Sitem'in de kaderi onlar gibi olmasın diye bir an önce yazayım dedim. Sonra damlaya damlaya göl olacak, altından kalkamayacağım... Kitapla ilgili arka kapak yazısı dışında ekstra bir şey yazmayacağım; zira kapak yazısı oldukça merak uyandırıcı :)


Arka Kapak:
Çocuktular, yeniyetmeydiler. Sıcak bir yaz günü, tenha Yeşilce kırsalının gizli bir bahçesinde bir kadının, âşığı tarafından öldürüldüğünü görüp kaçtılar. Tanık oldukları sahnenin cinayet değil, sevişme olduğunu öğrenince kanlarını tutuşturup zihinlerini kamaştıran ateş, onları erken olgunlaştırıp şehvet ve sevginin çıkmaz sokaklarına sürükleyecek ve sonradan, bu şehvet ve sevgilerin çarpıştığı yerde gerçek bir tutku cinayeti işlenecekti. Katilin kim olduğunu yalnızca iki genç kız biliyordu ve ikisi de ona âşıktılar. Onun sırrını saklamak için talep ettikleri sevda diyetini katil ödeyecek miydi, yoksa onlara mı ödetecekti ? Cinsellikle ilk tanışmanın ve başa çıkmaya çabalamanın sarsıntısını simgeleyen şaşırtıcı kurgusu ve giderek artan heyecan temposuyla bir psikolojik ve erotik gerilim romanı, Sitem. Beri yandan gerçekçi toplumsal dokusu ve yaşayan kişileriyle ´dönem romanı´ndan da tatlar sunuyor ve doğa tanımlamalarını duygusal gerilimlerle dokuyarak ´küçük kent´ ve ´kır´ atmosferini roman kişilerinden biri yapıp çıkıyor. Nihal Yeğinobalı´nın Mazi Kalbimde bir Yaradır adlı romanı da Can Yayınları arasında çıkmıştı. 

Çizilen Cümleler:

"Elimizdekilerin kıymetini elimizdeyken bilmesini öğrensek..." sy: 58

"...Ama tevekkeli demezler, birini çok sevmeyin, sonra Allah kıskanır da elinizden alır diye..." sy: 38

"Nefret aşkın arka yüzüdür." sy:294

"Demek ki sen, hangi nedenle olursa olsun, bir yerde, herkesten ve hepimizden daha çok, onun geçmişiymişsin Cenan..." sy: 357

Dipnot: Nihal Yeğinobalı elli yıl önce yazdığı Genç Kızlar adlı romanı o zaman için erotizm dozunun yüksek olduğunu düşünmüş ve yayınevine kitabı Vincent Eving adında yabancı bir yazarın yazdığını ve kendisinin de bunu çevirdiğini söyleyerek vermiştir. Sonrasında Genç Kızlar romanı yıllarca yazarı Vincent Eving, çevirmeni Nihal Yeğinobalı olarak onlarca baskı yapmış ve okunmuştur. Ancak günümüz yıllarında Nihal Yeğinobalı bu gerçeği açıklamış ve kitap kendi adıyla basılmaya başlamıştır.

7 yorum:

 1. hem mazi kalbimde yaradırı hem de sitemi okumuştum yıllar önce ve zihnimde canlandırdıkça o zamanlarda o yerlerde yaşamak isteğine kapılmıştım, iki roman da Yeşilcede geçiyor sanırım. ben çok beğenmiştim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. mazi kalbimde yaradır'ı okumadım ama listeme eklemiştim eminim o da çok güzeldir...

   Sil
 2. Nefret Aşkın Arka Yüzüdür ! Okumadım ama okuyacağım ! Teşekkürler ;)

  YanıtlaSil
 3. Güzel ve değişik bir konu, okumak lazım :)

  YanıtlaSil
 4. zamanın garezi hepimize sanırım, hiçbir şeye yetişemeyecek gibi oluyorum çoğu zaman =/ kitabı görünce de hemen atladım, sırada bekleyen yığınla kitap olmasına rağmen bir köşeye yazıyorum bunları hep, ne olacak bu halim :)

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost