18 Eylül 2012 Salı

Yazı Dizi'si #19 - SPARTACUS BLOOD & SAND / GODS OF THE ARENA / VENGEANCE

Sen yazı dizimi bitirdim diye gerim gerim gerin, şişim şişim şişin; geçenlerde hepsini bir yazıda linklerken bir de ne fark edeyim!!! Spartacus’ü tanıtmayı unutmuşum… Ay nasıl utandım anlatamam. O anda hemen şeytan devreye girdi: Amaaan boşver onu da tanıtmayıver, sil gitsin kim fark edecek ki!!! Ben: Hayatttttaaaa öyle bir şey yapmam, ben kendiyle barışık, sorunlarıyla cesurca yüzleşebilen bir kadınım, hem Spartacus’ün neyi eksik, hatta fazlası bile var :p Onu da yazacağım deyiiip aldım kalemi elime :)

·         Alcatraz
·         Being Human
·         Breaking Bad
·         Breakout Kings
·         Boardwalk Empire
·         Borgias
·         Californication
·         Coma
·         Dexter
·         The Event
·         Falling Skies
·         Game of Thrones
·         Homeland
·         The Killing
·         Luther
·         Nip/Tuck
·         The Newsroom
·         Person of Interest
·         Pacific
·         Rizzoli & Isles
·         Sherlock Holmes
·         Spartacus
·         Suits
·         The Walking Dead


SPARTACUS BLOOD & SAND / GODS OF THE ARENA / VENGEANCE


Dizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2010 TV Series
Kanal: HBO
Oyuncular: Andy Whitfield/Liam McIntyre(Spartacus), Lucy Lawless(Lucretia), Manu Bennett(Crixus), Peter Mensah(Doctore), Viva Bianca(Ilithyia), John Hannah(Batiatus), Craig Parker(Glaber/Claudius Glaber), Dustin Clare(Gannicus)
IMDb Puanı: 8,7 ; 8,8
SHDb Puanı: 8,0


Dizinin Konusu
Trakyalı bir asker olan Spartacus Roma İmparatorluğu ile birlikte kendilerine sürekli baskı yapan Getaelar’a karşı savaşmaya başlar. Ancak bir süre sonra doğuya çekilme kararı alan komutanları Glaber’a karşı gelerek köyüne döner. Bunu sindiremeyen Glaber Spartacus’ün köyüne saldırır, karısını kaçırarak Suriyeli bir tüccara satar. Kaçmayı başaran Spartacus Roma’ya gelir, şehrin alt kısmında yapılan ikili dövüşlerde dövüşür ve yenilmez ünvanı edinmiştir. O zamanların en iyi gladyatör okullarından olan House of Batiatus’un sahibi Batiatus bir gün onu bulur ve eğitmek için satın alır. Gladyatör olmaya bir süre direnen Spartacus sonrasında karısını kaçıran Gaius Claudius Glaber’dan intikam almaya yemin eder. Bunun için de çok çalışır, kısa sürede tüm Roma’da elde eder. Spartacus gelene kadar yenilmezlik unvanını elinde bulunduran Crixusla ise aralarında uzun süre anlaşmazlık yaşanır. Bu arada Batiatus’un evi Roma’nın tüm entrikalarının yaşandığı hale gelmiştir. 


Spartacus’ün karısını getirtmek için anlaştığı ancak sonrasında karısını öldürttüğünü öğrendiği Batiatus’un hanesini tüm gladyatörlerle birlikte işgal edip hemen herkesi katletmesiyle biten birinci sezonun arasında Spartacus rolündeki Andy Whitfield Lenf Kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir. Onun yerini hemen dolduramayan yapım şirketi, ikinci sezon olan Gods of The Arena’da Batiatus hanesinin nasıl duruma geldiğini, Crixus’un yenilmez oluşunu, Gannicus adlı eski yenilmezi yani kısacası Spartacus öncesini anlatmışlardır. O sezon da oldukça ses getirmiştir. 

Yine Spartacus karakterinin başrolde olduğu Vengeance’ta ise Andy Whitfield yerine ona çok benzeyen Liam McIntyre bulunmuş ve Batiatus hanesindeki katliam sonrası serbest kalan gladyatörlerin Roma’ya karşı açtıkları savaş işlenmiştir. Bu sezonda dört kuşak yenilmezler olan Doctore, Gannicus, Crixus ve Spartacus özgürlükleri için birlikte savaş vermişlerdir.

İzlemeyenleriniz için iyi seyirler

(Görseller alıntıdır)

12 yorum:

 1. Birkaç bölüm izleyip bıraktıklarımdan.. Ben niye hep böyleyim pof :D

  YanıtlaSil
 2. vengeance'ı henüz bitirmedim ama dustin clare için izlemeye değer:)

  YanıtlaSil
 3. hamide tam yorum yazıcam siliniyo falan sinir oldum :)spartacus'a ısınamadım yazıyorum ondan mı acaba :Dbu arada killing'i bitirdim. çoook güzeldi.. holder'a bayıldım:):) Lola Versus'ta oynuyo.. izlemeye kıyamıyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ay evet ya holder candır onun o linden'a sahip çıkışı çaktırmadan arkadaş olmaları falan beni benden alıyodu. killing bi başka yaa ne bilim çok güzel diziydi nolur bi kanal bulsun kendine noluuurrrr

   Sil
 4. eşim dizinin sıkı takipçisi,ben her zaman izleyemsem bile yakalıyabiliyorum biryerlerinden son sezonda fazla kan gövdeyi götürdü bence abartılı seks sahneleride yersiz buluyorum önceki sezonda böyle değildi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. vengeance'ta o kadar seks sahnesi yoktu ama blood&sand ve gods of the arenada biraz abartmışlardı eet...

   Sil
 5. izleyemediğim dizilerden biri pek benlik değil ama eşim bayılarak izliyor :)

  YanıtlaSil
 6. tek yorumun var buna spartacus ve kıvanc ınsansa dıgerlerı ne:)

  YanıtlaSil
 7. Ben de izlemeye çalıştım ama beni pek sarmadı. Yani cık, bunu da izlemiyorum :(

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost