13 Ekim 2012 Cumartesi

Duyguların Rengi - Kathryn StockettTürkçe'ye çevrilir çevrilmez satın aldığım ancak okunmak için uzun süre sırada bekleyen bir kitaptı Duyguların Rengi... Aslına bakarsanız ben bu kitabın adına orijinaline bağlı kalarak The Help-Yardımcı demek istiyorum. Zira kitap aslında Ekim 2009'da Pegasus Yayınları tarafından Yardımcı adında piyasaya sürülmüş. Ama kitabın adından söz etmesi her zamanki gibi filminin gösterime girmesiyle oldu. Film in adı Türkçe'ye Duyguların Rengi olarak çevrildiği için de Pegasus Yayınları yeni baskısında filmin afişini ve filmin adını kullanmış.

Bu kitabi bilgilerin ardından kitaba geçelim: Kesinlikle okunması gereken bir kitap. Amerika'da 1900'lü yılların başından 1970'lere kadar devam eden ırkçılığın kadınların gözüyle anlatılmasına şahit oluyorsunuz. Hem yüksek sesle gülüyorsunuz okurken hem de gözleriniz dolabiliyor kimi zaman. 

Instagram'da kitabın fotoğrafını paylaştığımda herkes filmini de mutlaka izlemelisin dedi. Az önce izledik filmi de, beni hiç hayal kırıklığına uğratmadı. Filmi de o kadar güzeldi ki... Her ikisini de deneyimleyin derim :)Arka Kapak:
Kaybolmuş ve adaletsiz bir dünya... Mississippi, Jackson; 1962. Siyah kadınlara, beyaz çocukların bakımında güvenilen ancak gümüşleri parlatma konusunda güvenilmeyen bir dönem.
Skeeter, Aibleen ve Minny… Kimse arkadaş olacaklarına inanmazdı. Her biri başka bir gerçeğin peşindeydi. Ve bir araya geldiklerinde anlatılacak sıra dışı bir hikâyeleri oldu.
On yedinci beyaz çocuğunu büyüten ve kendi oğlunun trajik ölümünün neden olduğu yaraları iyileştirmeye çalışan Aibleen, aşçılıktaki başarısı da en az dilinin sivriliği kadar dillerden düşmeyen Minny ve üniversiteden dönüp onu büyüten biricik hizmetçisinin neden evlerinden ayrıldığını anlamaya çalışan Bayan Skeeter. Duyguların Rengi, acıların, acıları alaya almanın, değişimin ve umudun sonsuz zamanda yankılanacak evrensel hikâyesidir.

12 yorum:

 1. filmine ben de bayılmıştım ama kitaba pek sıra gelebileceğini sanmıyorum :)

  YanıtlaSil
 2. çok istiyorum bu kitabı yaa fuara sakladığım 1555555555555... isteğim olarak kaydettim, şimdi sen yorumlamışsın yanına iki + eklemek farz oldu:))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. bence kesinlikle okumalısın, sonrasında da filmi izlemelisin canım...

   Sil
 3. Bu kitabı okumayı çok istiyorum Hamido'm yaa ama o kadar çok kitap var ki kulemde :(((

  YanıtlaSil
 4. Kitalardan okadar uzalasmisimki fsrkinda degilmisim iyiki varsiniz sevdam ve sen beni kitap kurdu yapicaksiniz yskinda bu kitap mutlaka okunmali tskler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet evet kesinlikle okumalısın canım sen seversin eminim...

   Sil
 5. Çok istediğim bir kitap canım, listemde. Sende sevdiysen o zaman üst sıralara alıyorum listede :)

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost