7 Ocak 2013 Pazartesi

Paulo Coelho - ZahirTaa fi tarihinde okumuştum Zahir'i, bir türlü fırsatım olmadı yazmaya... Yazmadan da geçmek istemedim, malum Paulo Coelho yine çok güzel dersler veriyor. Kitap Coelho'nun oldukça eski kitaplarından, birçoğunuz zaten okumuştur. Bana arka kapak yazısı ve altı çizili cümle yazmak düşüyor :)

Arka Kapak:

'Seni kendimden bile daha çok seviyorum.' Eğer bunu söyleyebilirsem kendimle barış içinde yaşamayı sürdürebilirim, çünkü bu aşk beni rehin aldı.

Ünlü, başarılı, zengin bir yazarın savaş muhabirliği yapan karısı Esther bir gün ansızın ortadan kaybolur. Esther kaçırılmış mıdır, öldürülmüş müdür, yoksa kocasını mı terk etmiştir? Çok sevdiği karısını bulmak için yanıp tutuşan yazar, Esther'in en son birlikte görüldüğü Kazak genci Mikhail'le birlikte Fransa'dan İspanya'ya, Hırvatistan'dan Orta Asya steplerine uzanan bir yolculukta bulur kendini. Bu büyülü yolculuk giderek bir 'iç yolculuğa' dönüşecek, yazar yazgının gücü ve aşkın doğasını yeniden keşfedecek, yaşamına yeni değerler biçecektir...Zâhir'i okuduğunuzda, kader, ün ve evlilik hakkında yeniden düşünmeye başlayacaksınız.

Altı Çizili Cümleler:

"İranlı bir bilgenin dediği gibi: Aşk kimsenin kurtulmak istemediği bir hastalıktır. Buna yakalananlar asla iyileşmek ve bu yüzden acı çekenler de tedavi olmak istemezler." sy: 312

"Bence aşk ve bağlılık el ele ilerler." sy: 213

"İki insan evlendiğinde hayatlarının geri kalanı boyunca, donmuş gibi bir arada kalmalılar."  sy:136

"İnsanlar bir sorunun üzerine gitmeye karar verir vermez düşündüklerinden çok daha fazla yetenekli olduklarını fark ediyorlar." sy:126

"Aşk evcilleştirilmiş bir güçtür. Onu kontrol etmeye çalıştığımızda bizi yok eder. Onu hapsetmeye çalıştığımızda o bizi esir alır. Onu anlamak için çabaladığımızda kendimizi kaybolmuş ve şaşkına dönmüş hissetmemizi sağlar." sy: 96

"İnsanlar bizi övdüğünde, nasıl davrandığımıza daima daha fazla dikkat etmeliyiz." sy: 74

"Sadakat nedir ki? Zaten benim olmayan bir bedene ve ruha sahip olma duygusu mu?" sy:50

"Biz insanların iki sorunu var: Birincisi ne zaman başlamak gerektiğini, ikincisi ise ne zaman duracağını bilmemek." sy:42

17 yorum:

 1. sürekli elime alıp bırakıyorum bu kitabı.. okurken beni sıkıcakmış gibi hissediyorum nedense.. nasıl bi önyargıysa kapaktan mıdır sayfalardan mı bilemedim.. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ben de okumayı 1 yıl ertelemiştim ama korkma başlayınca akıyo :)

   Sil
 2. Coelho ouyorum ben de şimdi, altı çizilecek ne çok cümleleri var:)

  YanıtlaSil
 3. Paulo Coelho severek okuduğum bir yazardır ama bu kitabını okumamıştım...

  YanıtlaSil
 4. sıkılmak mı asla! içine alan ,alan, alan bir duygu hortumu. öyle böyle br aşk romanı değil ki, aşk romanı da değil zaten.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet valla kesinlikle katılıyorum, ilişkiler açısından bambaşka bir ufuk açıyor insana

   Sil
 5. Selam Hamide.
  Yazarın her bir kitabını çok seviyorum. Bu kitabı da başka güzeldi. Hele ilişkiye bakış açısı, anlatım... harikaydı.
  İyi akşamlar.

  YanıtlaSil
 6. Hmm, bu baba kitap da okunacaklar listeme girmiş bulunmakta! ;))

  YanıtlaSil
 7. Benim de okunacak kitaplarımın arasında sıra gelmedi bir türlü, öncelik tanımam gerekir, yazdıklarından çok keyif aldım, teşekkürler canım... :))

  YanıtlaSil
 8. Coelho kitaplarından her zaman çok büyük keyif almışımdır. Zahir'i okumadım ama birçok kitabını okudum altını çizdiğin cümleler çok etkileyici okunması gerekmiş bir kere daha anladım tatlım :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet canım ilişkilere coelho bakış açısı ile bakmak ilginç bir deneyim olabilir :D

   Sil
 9. sımdı sevdada da gordum bu kıtabı ve cok merak ettımmmmmmmmmmmm

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost