14 Şubat 2013 Perşembe

Sevgililer günümüz kutlu olsun...


En son 2004 yılında yalnız geçirmişim sevgililer gününü… Aradan geçen sekiz yıla iki ciddi ilişki ve bir eş sığdırmışım. Onca yılın ardından yalnız geçirdiğim ilk sevgililer günüm.

İnsanoğlu hayatının her evresinde içsel muhasebe yapar; hayattan aldıkları, hayata kattıkları, artıları, eksileri, kazandıkları ve de kaybettikleri… Kimi zaman her gece yatağa yattığında çıkarır bu muhasebeyi kimi zamansa kırk yılda bir. Bazen sonuçlarından memnun olur bazense kızar kendine. Neden’le başlayan sorular sorar, cevaplar bulmaya çalışır, bulduğu küçücük bir avuntuya bile sımsıkı sarılır bazen.

İnsan yalnız kaldığında, anlık olan yalnızlıktan bahsetmiyorum, hayata tek başına devam ediyorsa kendisiyle baş başa kalır. Hayatının muhasebesini yapma sıklığı artar, titizlikle yoklar her köşeyi, dip bucak temizliğe girişir kalbinin ve aklının dehlizlerinde.

Ama asıl titizlik nerede gereklidir biliyor musunuz? Bulduklarınızı yorumlamakta. Hiçbirimiz tertemiz bir tablo bırakmamışızdır geride; hatalarımız, kalp kırıklıklarımız, can yakmalarımız, terk etmişliklerimiz, terk edilmişliklerimizle doludur o karanlık bölgeler. Tüm bunları ortaya topladığımızda karamsar bir tablo gibi durabilir, bir an ne düşüneceğimizi, nasıl hissedeceğimizi şaşırabiliriz. Başarısız, yenik ve üzgün hissederiz; çoğunlukla da beceriksiz.

Olmamıştır, ilişkiyi çift olmayı becerememişizdir. Ya terk etmişizdir ya da terk edilmişizdir. Aldatmışızdır ya da aldatılmışızdır. Biri etken biri edilgen olsa da suçladığımız kişi değişmez, kendimizi oturturuz sanık koltuğuna.

Oysa masumuzdur aslında. Suçu kesinleşene kadar herkes masumsa, biz de öyleyizdir. Ortada bir suç olmadığı için hiçbir zaman da suçlu olmayacağızdır. Çünkü tek yaptığımız sevmektir. Sevgi, verdiğimiz yegane tepkidir hayata. Hayatın bunu bize geri döndürüşü farklıdır sadece."Başkalarını sevebilmenin ilk adımı önce kendini sevebilmek" der bütün kaynaklar. Yaşadıklarımdan sonra keşfettiğim en önemli şey bu oldu benim belki de. Kalbimin ve aklımın karanlıklarında yolculuk ederken çok şeyle karşılaştım, ama sayısı en fazla olan kalem kendime ettiğim haksızlıklardı. Kendimle ettiğim kavgalar, hak etmediğim halde kendimi suçlamalarım ve hepsinin temelinde yatan kendime olan sevgisizliğim. Meğer herkesi çok severken en kıymetlime, kendime ayırmamışım sevgimi. Kendimi yaramaz küçük bir çocuk gibi cezalandırmışım, kara tahta önünde tek ayak üzerinde beklemişim yıllarca hiç anlamadan.

Şimdi o küçük çocuğu çok seviyorum, belki hayatımdaki herkesten fazla, en önemlisi o benim için. İnanın, kendinizi koşulsuz sevmeye başladığınızda o kadar değişiyor ki dünya gözünüzde. Birden diğer her şey önemini kaybediyor, tepeden bakıyorsunuz dünyaya. Kötü anlamda değil, çok bilmişlik, kendini beğenmişlik değil söylediğim; özünde ben’cillik.

"Kendini hayatının merkezine koy ve orası tek kişilik olsun" demişti çok sevdiğim bir arkadaşım, en alevli günleri yaşarken. Ne kadar doğru bir yargı değil mi? Bir durup bakın mesela merkezinize, çoktan 2-3 kişilik bir yere dönüşmüştür bile. Eşiniz, çocuğunuz, aileniz, en yakın arkadaşlarınız derken küçük bir toplantı odası kıvamına gelmiş; merkez merkez olmaktan çıkmıştır eminim.

Geometriye geri dönelim hadi, çemberin merkezini düşünün: Tek bir nokta. Bir tek, biricik. Tek kişilik… İşte böyle olmalı merkeziniz. Kimse size dairenizin çapıyla ilgili bir sınır belirlemiyor zaten. Merkezde siz olun da, çapını istediğiniz kadar geniş tutabilirsiniz, içini de istediğiniz kadar insanla doldurabilirsiniz.

Ama size tavsiyem, merkezde siz olun, en çok da kendinizi sevin.

Çünkü siz bir tanesiniz. Ebeveynlerimiz bile iki tane, ama siz bu dünyada eşsizsiniz.

Barışın kendinizle, eğer hala küsseniz. O tek ayak üstünde yıllardır bekleyen çocuğu kucaklayın, sevin.

Bugün onunla sizin gününüz olsun. İnanın geçirdiğiniz en güzel sevgililer günü bu olacak, size taahhüt ediyorum.

Ve ben…

Sekiz yılımı geçirdiğim o üç adama, benim şu anki ‘ben’ olmamda katkıda bulundukları için teşekkür ediyorum.

Ve kendim…

Sevgililer günümüz kutlu olsun…

Beni seviyorum…

Siz de sizi sevin, ne olursa olsun….30 yorum:

 1. önce kendine aygın olcakkii etraf sana saygı duysun
  zng.a son gidişimde 2 bayan benden kat kat kilolu yok göbeğin çıkmış yok basenin çıkmış die beni elştrdiler bede evet ya kilo aldım dedim aslımda orda yooo gayet iyi böle deseydim susar kalırlardı...
  herşey kendini sevmekten başlıo geç olsada anladım

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet canım senin örneğinde olduğu gibi kendimizi kimseden aşağıda görmememiz lazım, kendini bedenini zihnini olduğu gibi seveceksin olay bu bence...

   Sil
 2. canım benimmm aynı zamanlarda yazmışız ikimiz de ve ortak noktamız "Önce Kendini Sev" olmuş:) Gerçekten çok doğru.. İnsan önce kendine saygı duymalı, kendini düşünüp sevmeli. Yoksa hep biyerlerde eksiklik oluyor. Sevgililer günün kutlu olsun Hamidoşumm:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kuzuşum önemli olan bu çünkü, kendimizi sevmezsek kimseyi yeterince sevemeyiz ki... senin de sevgililer günün kutlu olsun tatlım...

   Sil
 3. canım kendını sevmedıgını okudugumda gozlerım fırladı yuvalarından ama sonlara yaklastıkca derın bır ohh cektım..hayata daır hersey blogu blogum dıyordum yenı headrında da benzerını gorunce cok mutlu oldum...sevgı gunumuz kutlu olsun canım..kendını artık bır omur sev ve sakın merkezını sasırma..sevgıler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım benim tabii ki kendimi seviyorum ayrıca beni sevmeyen ölsün yaaaa :D:D

   Sil
 4. Önce ben olmalı.. Yalnız gelinen bu dünyada, özelliğimizi yitirmeden, önce biz kendimizin değerini bilmeliyiz dediğin gibi..

  Sevgilerimiz çok olsun beybim <3

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ne güzel demişsin tatlım, sevgilerimiz çoook olsun :)

   Sil
 5. Bebiğim ben pek bir coşkuluyum bugün yazını okumadan direk yorum yazıyorum çünkü post okumaya diil bir anda koştura koştura sana bişi sölemeye geldim :)

  Bak yalnızım die o kafana söle dumanlanmasın ben seni seviyorum conem :)

  YanıtlaSil
 6. kendini seven insanları ayrı bi seviyorum! <3

  YanıtlaSil
 7. Kendini sev Hamidem, hayat da seni sevecektir ;)

  tidyghost.blogspot.com

  YanıtlaSil
 8. Hayatımızda daha neler görücez Hamidem, dur bakalım. Kendimizi her zaman ve en önce sevicez tabi. Sonra başka Aşk'larımız olucak kendimizden daha çok seveceğimiz biri çıkıcak. Hayat böyle işte.
  Yalnızım ama Sevgililer günümüzü kutluyorum :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kutlu olsun Aslım benim evet çok güzel bir yorum yapmışsın sen de zaten...

   Sil
 9. aaaah ah ne içimdeki çocukla ne başka bir şeyle, bildiğin ofiste bilgisayarımla geçirdim 14 Şubatı :)
  bence senin 14 Şubat süpermiş;)

  YanıtlaSil
 10. Yazı ne kadar hoş, kendimizi sevmek konusunda çok haklısın bence de :) Blogunu yeni keşfettim bana da beklerim, sevgiler :))

  YanıtlaSil
 11. ben nasıl takibe almamışım bu blogu çok kızdım kendime!!!;)
  çok güzel bir yazı olmuş...;)

  http://editorist1783.blogspot.com/2013/02/los-angeles-1-venice-beach.html

  YanıtlaSil
 12. Ne güzel bir yazı olmuş yine Hamido'm...
  Ve yine ne kadar haklısın; önce kendimizi sevmeliyiz!

  YanıtlaSil
 13. Hamidemmm güzel yüzlümm temiz gönüllüm!! İnan ne yazacağımı bilemeden başladım karalamaya:(
  O kadar acayip ki şu yaşadığımız hayat inan ben ne yazsam boş!!? Sadece zaman işte tek çare! Ama sen çok güçlüsün, inan çok güçüsün!! Takdir ediyorum ben seni!!!

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. canım benim yok bir sitemim hayatta her şey kısmet diyorum artık ne diim :)

   Sil
 14. çok içime dokundu bu yazı, henüz yeni evliyim, kocamı çok sevmeme rağmen hoşuma gitti bu kendinizi sevinler :) Kendimi seviyorum.. Onu da seviyorum ama kendimi de seviyorum..:)

  YanıtlaSil
 15. Günaydın dostlar Sayın Eliyul Doğan, dünyaya bu yasal krediden nasıl borcum olduğunu söylemek isterim Geçen yıl kocamı kaybettim ve umudumu kaybettim çünkü o bana bakmak için 4 çocukluktan ayrıldı ve ben Iş yok, kimse bana yardım etmeye ya da çocuklarımı beslemeye istekli değildi. Bir gün arkadaşım, Richard Alicia adlı iyi bir kadın tarafından borçlandığını söyledi ve kendisine başvuracak özel e-postamı verdi ve ben de kredi almış olduğum için kredi başvurumunu 24 saat sonra sunmuştum. Hayatıma yardımcı olduğum için bu şirkete teşekkür etmek istiyorum ve her zaman iyi haberler paylaşacağıma söz veriyorum, okunaklı bir kredi şirketinden bir krediye ihtiyacınız varsa o zaman temasa geçin: richardalicia2@gmail.com

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost