27 Eylül 2013 Cuma

Yazı Dizi'si #28 - RECTIFY


Bu haftanın dizi önerisi Rectify... Ama diziyi tanıtmaya geçmeden önce The Fall yazıma gelen bir yorumu sizinle paylaşmak istiyorum. Sevgili EQ, neredeyse bir yıldır istikrarla devam ettirdiğim yazı dizim için çok güzel şeyler söylemiş. Daha çok kendime arşiv olsun diye devam ettirdiğim bu serinin sizlere de yararlı olduğunu görünce çok seviniyorum. EQ'cum teşekkür ederim ^.^

"Sevgili Hamide, yeri gelmisken tesekkür etmek istiyorum sana. Bu yazi dizisini görmüstüm burada bir süre önce. Esimle izlenecek güzel diziler ariyorduk, hangisi iyi acaba, hangisi izlemeye deger derken, "aa dur , bir blogda dizileri tanitan yazilar vardi, ona bir göz atalim istersen" dedim. Ve inceledik, birlikte okuduk. Tavsiyen üzerine önce "Alcatraz"i izledik, cok sevdik. Sonra yine tavsiyen üzerine "breaking bad"e basladik ve su an 5. ve son sezonu izliyoruz ve ne diyeyim, ba-yil-dik!! Müthis harika bir dizi, öyle keyifle ve heyecanla izliyoruz ki, müptelasi olduk. Iyi ki burada okumusum tavsiyeni ve iyi ki böyle bir hizmet sunmussun bizlere, cok ama cok tesekkürler!:) (Breaking Bad'i gercekten herkese tavsiye ederim, müthis!)"

·         Alcatraz
·         Being Human
·         Breaking Bad
·         Breakout Kings
·         Boardwalk Empire
·         Borgias
·         Californication
·         Coma
·         Dexter
·         The Event
·         Falling Skies
·         Game of Thrones
·         Homeland
·         The Killing
·         Luther
·         Nip/Tuck
·         The Newsroom
·         Person of Interest
·         Pacific
·         Rizzoli & Isles
·         Sherlock Holmes
·         Spartacus
·         Suits
·         The Walking Dead
·         2 Broke Girls

·         The Following
·         Ripper Street
·         Black Mirror
·         Hannibal

·         Hemlock Grove
·         Rectify
·         The Fall
·         Under The Dome

·          Low Winter Sun
·          Arrow

RECTIFYDizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2013 TV Series
Kanal: Sundance Channel
Oyuncular: Aden Young(Daniel Holden), J. Smith Cameron(Janet Talbot), Abigail Spencer(Amantha Holden), Adelaide Clemens(Tawney)
IMDb Puanı: 7,8

SHDb Puanı: 7.5

Dizinin Konusu


Yirmi yıl önce 16 yaşındayken kız arkadaşına tecavüz ettiği ve sonrasında öldürdüğü gerekçesiyle idama mahkum edilen Daniel'ın yirmi yıl sonra bulunan yeni bir delil sonrası suçsuz olduğuna kanaat getirilmiş ve serbest bırakılmıştır. Yirmi yıl ölümü bekleyen Daniel ve ailesi bu karara çok sevinirler ancak bir o kadar da şaşkındırlar. Zira Daniel hapse girdiğinden beri dışarıdaki hayat bütünüyle değişmiştir.  Ne ailesi ne de yaşadığı kasaba yirmi yıl önceki haldedir. Dünya değişmiş, ailesi değişmiş ve en önemlisi Daniel değişmiştir. Ayrıca kasabadaki insanların bazıları hala onun suçlu olduğunu düşünmektedir. Baskılara ve yeni dünyaya alışmaya çalışan Daniel'ın en büyük destekçisi kız kardeşi Amantha ile üvey kardeşinin karısı Tawney olur. 


6 bölümlük ilk sezonuyla ekrana gelen Rectify, "Breaking Bad'in yapımcılarından" şeklinde duyurulmasıyla büyük merak uyandırdı. Ayrıca kadrosu da çok zengin, Suits'in cevval avukatı Dana Scott ve Muhteşem Gatsby'nin Catherine'i bu dizide önemli karakterler. Karamsar bir dizi olarak gözükse de insan psikolojisini tüm çıplaklığıyla anlatabildiği için bence oldukça başarılı. Yirmi yıl tek kişilik bir hücrede yaşayan ve dışarıyla tek bağlantısı kapı penceresi ve kitapları olan ...'nın yıllar sonra hayata alışmaya çalışması gerçekten iç acıtıcı ve düşündürücü. Başarılı bu dramayı izleyin derim.


İyi seyirler
Mutlu haftasonları

2 yorum:

  1. Breaking Bad'in yapımcıları varsa işin içinde mutlaka iyidir. Tavsiye icin tesekkurler, listeye aldım bile..

    YanıtlaSil
    Yanıtlar
    1. 5 ya da 6 bölüm zaten yavrucum bi çırpıda izlersin :)

      Sil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost