30 Ocak 2014 Perşembe

Italy Diaries - Florance (Firenze)

İtalya'ya gideli neredeyse 2 ay bitiyor ama benim tembelliğimden ötürü Floransa kısmına bir türlü geçemedik... Oysa ki en büyülü yerlerden biriydi Floransa, o kitaplardan okuyup ve filmlerden görüp de iç geçirdiğim yapıların tümünü gezip içinde nefes almak rüya gibiydi. Belki de yazarsam büyü bozulur diye erteledim; kimbilir. Ama Dexter'ın deyimiyle 'Tonight is the night' canımslar... İşte Floransa notlarım ve çeşit çeşit fotoğraflarım sizlerle!! 

PS: Bu post, Haziran ayında Dan Brown'ın Cehennem'i ile beraber Floransa'yı yaşadığımız #kitapkardesligi arkadaşlarıma gelsin :) 


* Biz Floransa'yı günübirlik gezdik, yani Roma'dan sabah 7 treni ile bir saat süren bir yolculukla oraya vardık; akşam da 10 treni ile Roma'ya geri döndük. Yetti mi derseniz; bence bizim gibi kısıtlı zamanı olan turistler için ideal bir süre.

* Roma çok göç ve turist aldığı için varoş bir kent gibi gözükmesine rağmen, Floransa tam bir İtalyan şehri... Erkekleri zarif, bayanlar bakımlı ve kibar. Sokaklar tertemiz... Yani orada olduğumuz süre boyunca İtalya'da olduğumuzu hissettik.

* Ünlü Davud Heykeli ve Dante'nin İlahi Komedya'sının sergilendiği Galleria Del Academia'ya girişte biraz sıra bekledik, giriş 11 € idi ama gerçekten değerdi. Bu arada içeride fotoğraf çekmek yasak ama biz tabii ki Davud Heykeli'ni de İlahi Komedya'yı da çaktırmadan çektik; her Türk gibi :)

* Dan Brown'ın Cehennem'inde bahsettiği Vaftizhane'yi gezmedik ancak o muhteşem katedrali ve vaftizhaneyi dışarıdan bol bol fotoğrafladık.

* Ve Uffizi Galerisi... O muhteşem bina... Neredeyse her odası apayrı sanat eserleriyle dolu ve Ponte Vecchio'ya nazır güzelim odacıklar... Galeriye giriş yine 11 € idi. Oraya gidip gezmezseniz olmaz zaten.

* Ve ve ve Ponte Vecchio, filmlerde görüp hayran kaldığımız o değişik yapı. Üzerinde minik minik kuyumcuların sıralandığı bir nevi kapalıçarşı. Muhteşemdi. 

* Alışveriş kısmına gelecek olursak da Floransa'da birden fazla pazar kuruluyor. Pazarlar ikinci el pazarı, deri pazarı vs gibi değişebiliyor. Biz deri çanta/kemer/cüzdan satılan bir pazarı turladık. İnanın %100 deri çantalar buraya göre yarı yarıya daha ucuz. Biz de kaptık tabi birer tane :)

İşte böyle... O zaman serimizi sonlandırırken sizi de fotoğraflarla başbaşa bırakıyorum.

Ve ve ve 2014'te bambaşka ülkeleri görmem gezmem dileğiyle diyorum ^^ 

9 yorum:

 1. kırmızı sapkalı halıne bayıldım *-*

  YanıtlaSil
 2. Cehennem'i okuduktan Venedik ve Floransa'ya gitmessem ölecek hastalığına yakalandım :/ Bu arada fotoğraflar ve sen çok güzelsiniz^^

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Venedik'e biz de gidemedik, inşallah ilerde her birini baştan bir daha gezmek isterim :)

   Sil
 3. Dan Brown'un o kitabı şahane, İstanbul sevdiğimden midir nedir:)

  YanıtlaSil
 4. sapkanı severım senın canım benım..ne guzelsın sen..romaya henuz gıtmedım ama senın yorumlarınla okumak ınan bana keyıf verdı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ya sen ne güzel kalpli bir insansın yerim ki seniiiiiiii

   Sil
 5. Fotoğraflar harika! Yazıyı da beğendik tabi.
  www.amsterdamda.com

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost