20 Şubat 2014 Perşembe

Bir #Zumba Hikayesi

Beni diğer sosyal mecralardan takip edenler bilirler ki geçtiğimiz yıl eylül ayından beri #zumba yapıyorum. Zumba nedir derseniz, dansın fitnessla birleşmiş hali. "Dans ederek zayıflayın" klişesinin gerçeğe dönüşmüş hali diyeceğim ama benim vücudumda kas kitlesinin artmasını sağlayıp sıkılaştıran aktivite. O kadar eğlenceli ve bir o kadar da forma sokan bir dans ki hayatımı bazen zumba öncesi ve zumba sonrası diye ikiye ayırdığım bile oluyor :)

Zumbaya ilişkin birazcık da akademik bilgi vereyim bari:

Zumba, 1990'larda dansçı ve koreograf Alberto "Beto" Perez tarafından Kolombiya'da ortaya çıkarılan, Latin esintili bir dans fitness programı olup dünya çapındaki en yaygın dans fitness programıdır.[1] Zumba, dans ve aerobik figurlerini içerir. Zumba koreografisinde, hip-hop, samba, salsa, merenge, mambo, savaş sanatları ve bir kısım Bollywood ve oryantal dans hareketleri bir arada kullanıldığı gibi, "squat" ve "lunge" egzersizleri de kullanılır.[2] Zumba için spor salonları ve fitness merkezlerince lisans ücreti ödenmez.[3] Zumba egzersizleri hızlı ve yavaş ritmli müziklerle direnç çalışmalarından oluşur.[5] Bu müzikler de cumbia, salsa, merengue, mambo, flamenko, Ça-Ça-Ça, reggaeton, soca, samba, oryantal dans, bhangra, hip hop, axé music ve tango dans stillerinde kullanılan müziklerdir. Farklı yaş ve kondisyon seviyelerine göre yedi farklı tip Zumba vardır ki bunlardan biri olan Aqua Zumba yüzme havuzunda yapılır.[6]

Zumbaya nerede gidiyorsun derseniz de, Osmanbey'de küçük ama bizim kalbimizde büyük yeri olan Murev Dans ve Spor Merkezi pazartesi ve perşembeleri bize kucak açan dans yuvamız. İlk başladığımızda Nişantaşı'nda bir dans merkezine gitmiştik ama sonrasında bir şekilde karşımıza Murev çıktı, iyi ki de çıktı. Zira hocamız Murat Özkaya, hem bu işteki profesyonelliği hem de sıcakkanlılığı ile bizi kendisine bağladı. Şimdi arada bi "gelmeyin artık yerinize yeni öğrenciler alayım" dese de biz bütün yüzsüzlüğümüzle kalıyoruz, hiçbir yere gitmiyoruz :) 

Eylülden beri Murev'de sürdürdüğümüz zumba maceramızı Ocak ayında İzmir'de yaptığımız bir gösteriyle de taçlandırdık. Karabağlar Belediyesi Gıda Bankası yararına yapılan organizasyonda Murev olarak iki dansla katıldık :) Çok güzel ve eğlenceli bir deneyimdi bizim gibi sıkıcı finans dünyası çalışanları için. Hem dans ettik, hem 250 yardıma muhtaç aileye yardım etmiş olduk, hem de İzmir'de çok güzel bir haftasonu geçirdik. 4 ayda gösteriye çıkabilecek kadar da bu işi kotarabildiğimizi ısrarla belirtmek isterim :) 

Fırsatınız varsa zumba yapın, eğlenirken bir yandan da dünyanın kalorisini yaktığınız güzel bir fitness türü. Emin ol duacım olacaksınız :) Hatta İstanbul'da olanları Murev'e bekleriz, Murev'de #zumba bir başka ^.^

8 yorum:

 1. ben de zumba yapmak istiyorum malesef cevremden kimseyi ikna edemedim birlikte daha güzel olur diye düsünüyorum- görüntüler süper !

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet toplu gidince daha eğlenceli oluyor ama yine de madem yanınıza arkadaş yok, kırın zincirlerinizi kendiniz gidin derim :)

   Sil
 2. Haftaya başlıyorum;))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ayyy merak ettim başladın mı şeker? görüşlerin neler?

   Sil
 3. o hafta keşke ızmırde olsaydım dedm *-* ama maalesef değildim.

  YanıtlaSil
 4. Çok güzel bir platformdur Zumbara hatta sahibesi Ayşegül Zumbara dan da güzel insandır, çok severiz sayarız kendisini :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. zumba bir dans çeşidi yazıda yazdığım gibi :) sizin söylediğiniz zumbara'nın ne olduğu hakkında en ufak bir bilgim yok maalesef :(

   Sil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost