30 Ocak 2015 Cuma

Kilo almaksa mesele...



Şu hayatta hemen her şeyi sevmeye, önyargılı yaklaşmamaya, denemeye, öğrenmeye çalışırım. Bu takdir edilesi yaklaşımımla geçen yıl bu zamanlar çaya kahveye şeker atmayı kestim, o derece. Kii bilen bilir, "şekersiz çay mı içilir" derneğinin kurucu üyesi ve yönetim kurulu başkanıydım; bulduğum her ortamda "ay ben şekersiz çay içemem, acı oluyor, saçmalamayın" diye herkesle tartışırdım. Ama noldu, denedim oldu :) Şimdi artık "ayy cınım yaa şeker çayın tadını bozuyo" diye bik bik bik dolanıyorum ortada. Evet, o tartıştığım insanlara dönüştüm son bir yılda... Neyse ne diyordum, hah denemek öğrenmek, önyargılar falan. 

Şimdi efendim, ortalama 67 yıl sürecek olan ve geriye sadece 40 yılımın kaldığı şu ömrümde, asla sevemeyeceğim, alışamayacağım şey diyet yapmak ve en en en sinir olduğum şeyse kilo almak; daha doğrusu kilo almanın makarna pişirmek kadar kolay bir şey olması. 

Yahu bir akşam yemeğiyle bir kilo aldığım günler oldu benim ya. Gerçi evet dört kişilik bir ailenin haftalık rızkını yedim neredeyse o akşamları ama yine de bunun sonucu bir kilo olarak dönmemeli bana. Zira küçük bir bakkal hesabıyla bir yıldaki 52 haftanın 50'sinde haftada bir akşam böyle yesen yılda 50 kilo alıyorsun, ne demiştim 40 yıl mı ömrüm kalmıştı. Ölürken (50*40 + 49) = 2049  kilo olacağım ve sanırım tabut olarak MAERSK konteyner kullanıp vinçle bir inşaatın temeline gömüleceğim.



Peki kilo almak neden bu kadar kolayken, kilo vermek için eben koşalanıyor? Bir gecede alınan o bir kiloyu verirken neden o iğrenç diyetlerden birini bir ay boyunca yapmak zorundayız? Lahana çorbasıymış, iğrenç yeşil pürelermiş niye bu eziyet yani. Hayır bu işin basit bir matematiği olamaz mı? Ağızdan 100 lokma alıyorsak, neden boşaltım sistemimizle 100 lokma dışarı atamıyoruz. Boğaz köprüsüne Avrupa Yakasından günde 1000 araç girip de Anadolu Yakasına 500'ü mü geçiyor; kalanını köprü mü sindiriyor, yolda açılan tuzaklarla denize mi düşüyor araçlar? Yooo, 1000 araç giriyor ve 1000'i de sağ salim çıkıyor köprüden. Bizde neden öyle olmuyor arkadaş? Yediğimi sıçayım ya, bitsin gitsin di mi?

Bakın yanlış anlaşılmasın, vitamine minerale, kasa, proteine, karbonhidrata ve hatta şekere itirazım yok, onu süzüp atsın kenara. Ama kilo olarak atmasın kardeşim. Ve mümkünse karın kısmıma hiiiç atmasın. Ben o karnım düz olsun diye her gün 100 mekik çektim, biriktirecek başka yer mi yok; git sırtıma koy, ne bileyim git hadi tamam popoma koy ama karnıma koyma ya!!! 

Diyeceksiniz ki şimdi, sen zaten zayıfsın, gelmişsin burada konuşuyorsun. Çok kınıyorum şu an bu bakış açınızı. Olay kilo değil arkadaşlar, olay sağlık... 49 kilo olabilirim ama kolesterolüm çok yüksek ve sebebi bulunamıyor. 55 yaşındaki bir insanın hastalığının bende ne işi var, 27 yaşında kolesterolüm var denir mi! İnsülin direnci var denir, tiroidim yüksek denir, kansızlık var denir hadi bilemedin hormonlarımda sıkıntı var, doğum kontrol hapı kullanıyorum denir. Ama kolesterolüm yüksek, onun ilacını kullanıyorum deyince bir garip oluyorum. Tabii ki Allah başka dert vermesin, herkeslere de şifa versin de benimki de tam bir tragedya arkadaş. 

Şimdilerde özlenen kilomdayım, yediklerime dikkat ediyorum, abur cubur çok az yiyorum, tatlı haftada bir belki, çaylarım kahvelerim şekersiz, makarna ve hamurişi için hücrelerim ağlıyor. Ama nekahat döneminde olduğum için spor yapamıyorum, mecburen köprüden geçen araç sayısını azaltmam lazım :) Yoksa sonum MAERSK konteynerı...

14 yorum:

 1. kadınların makus talihi :) kilo bütün hayatımız boyunca sorun olacak sanırım..

  YanıtlaSil
 2. ahahhaha deli yaaa
  hepimizin derdi aynı malesef :( :D

  YanıtlaSil
 3. Geçmiş olsun. Bu yaşta kolesterol tuhaf geliyor tabii ama olabiliyor. Dikkat etmekten başka çare yok:)
  İradene hayran kaldım, aynen devam. Sevgiler...

  YanıtlaSil
 4. bence çok zayıfsın niye kilo vericen ki :))) dermişimmmm :)) sen iradeli bir kızsın bunun da üstesinden geliceksin ;)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. kilo vermek değil de, almamak bence takıldığım konu :) şu anki kilomda bir 30 sene daha kalırsam çok memnun olucam :)

   Sil
 5. AngeLady inanmıyorum :) canım ya bana yorum yazmışsın ama tanıyamadım inan :)

  Bazı hastalıkların yaşı falan olmuyor canım ya, kaldı ki tedavisi olan bir hastalık. Çok geçmiş olsun, lütfen kendine dikkat et olur mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. şekeriiim şaşıracağını biliyordum :) I'm back nihayet... artık yazılarımla başınızı ağrıtacağım eskisi gibi :)

   Sil
 6. cok sekersın canım , demek sonun konteynır :) cılgın...sorma kılo sevımsız bısı cok yıyorum yılardır aynı kılodayım ama hareketlıyım..ayrıca cubukta olsan haklsın kolestrol deıdıgn ıllet her yasta cıkıyor hamura bay sgalıklı yasama hay :) hahahaa

  YanıtlaSil
 7. hemen hemen sen yaşındayken eşimde de kolesterol çıktı , 15 yılın sonunda diyebilirim ki hala çıktığı yerden inmiş değil , ve adamda bırak kiloyu , deriye tutunacak bir gram et dahi yoktu, ben baskülden öcü görmüş bebe gibi kaçarken arkadaş gerim gerim çıkardı , o derece . En son hap kullanmaya başladı , arada inişler yaşasa da yine aynı seviyelerde direniyor kolesterol denen illet , kiloysa almadı ya da aldı ama göstermiyor kerata :D En son doktor doktor gezmekten yoruldu zavallım i hapları bile kafasına göre alıyor , bir de stres sebep olabiliyormuş bazı kişilerde bu illete...Demem o ki çok ta takma kuzucum , kilo da alma ama haa:D

  YanıtlaSil
 8. Kilo ve diyet konusunda dertliyim Hamide'm, ben de hiç diyet yapamam. Kolestrol biraz da genetik, aile geçmişine inmek lazım :) Mesela ben kısa bir dönemde tiroid sorunu yüzünden 20 kilodan fazla aldım, sağlıksız beslenirim, yağlı yerim ama kolestrolum düşük. Geçmiş olsun canım :(

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost