26 Ocak 2015 Pazartesi

Listeme bi bakayım...Listelerle aranız nasıldır? Yani ne bileyim; yapılacaklar listesi, alışveriş listesi, ihtiyaç listesi, seyahat listesi, ödev listesi falan filan yapar mısınız? Yoksa yazmaya ne hacet canım, benim kafamda her şey diyenlerden misiniz? 

Ben otun bokun listesini yapanlar kategorisindeyim. Yani hayatımı o listeler üzerinden yürüyor desem abartmam o derece. Hayır nasıl oldu da bu seviyeye geldim ben de bilmiyorum ama, 'alınacak nefesler' listesi gibi saçma sapan bir listeye vardırma noktasındayım, varın gerisini siz düşünün.

Mesela, sürekli yanımda taşıdığım ve günlük olayları not aldığım bir defter var; defterin %95'i liste... O gün ya da o haftasonu yapılacakların listesi, arkadaşlarımın doğum günü için davetli listesi, mekanların listesi, İspanyolca kurslarının listesi falan filan diye sayfalarca devam ediyor böyle :) Bakın hemen bir örnek vereyim: Şimdi önce yapılacaklar listesi yapıyorum; içinde yazanlar Doktoru ara randevu al, alışveriş yap, haftasonu yemek yap, mekan araştır, film/dizi izle. Şimdilik ok di mi her şey? Zaten film bundan sonra kopmaya başlıyor. Sonra ben bir başka sayfaya geçip 'alışveriş yap' maddesi için alışveriş listesi yapıyorum; süt yumurta ekmek bal kaymak falan işte. Sonra başka bir sayfa, 'haftasonu yemek yap' maddesi için 'mercimek, pilav, köfte' diye yardırıyorum. Sonra film/dizi izle maddesi için filmleri de listeliyoruuum, ooohhh nur topu gibi listelerim oluyor elimde :) 

Sadece bu yukarıdakiler sanıyorsanız, yanılıyorsunuz :) Bilgisayarımda tuttuğum elimdeki kitaplar listesi, 2013'te, 2014'te okuduğum kitaplar listesi, seyahatlere giderken yanıma alacaklarımı işlediğim seyahat listesi, listesi de listesi yani... İçiniz bayıldı di mi? Bayılmadıysa bakın devamı da var, görülecek ülkeler listesi, yazılacak yazılar listesi, bu ay yapacağım aktiviteler listesi, alınacak kıyafetler listesi, aramam gereken kişiler listesi...

Control-freak bir insan olduğum için mi acaba tüm bu listeler? Yoksa düzenli, tertipli bir insan olduğum için mi? Yoksa liste olmadan bir şeyi beceremeyeceğimden korktuğum için mi? Ben bulamadım doğru cevabı. Ama tecrübeyle sabittir, listelerle somutlaştırmadıkça olmuyor, yapamıyorum bazı şeyleri. İlla yazmam, onu bir görev, bir hedef haline getirmem gerek. Tabi tamamladıktan sonra üstünü çizip yapıldı demenin verdiği haz da ayrı bir etken :) Endüstri mühendisliği okudum ya, planlama işini çok içselleştirdim muhtemelen. Listelerle yaptığım planlarla yürüyor ömrüm, ciddiyim. Umberto Eco çok doğru söylemiş aslında: "Listeleri seviyoruz, çünkü ölmek istemiyoruz" Güzel bir özet...

Küçük şeylerle mutlu olmayı alışkanlık haline getirmiş olmakla da alakalı biraz sanırım. Ne bileyim, orada yazan bir işi tamamladığımda duyduğum mutluluk, o listeleri yaparken minik defterlerime renkli kalemlerle not almak falan huzur veren ve rahatlatan şeyler. Tamam evet ben biraz abartıyor olabilirim, siz benim kadar olmayın :))

Hadi şimdi ben kaçayım da, 'sarımsaklanıp da saklanacaklar listesi' ile 'takatukacıya götürülecek takatukalar listesi'ni hazırlayayım :)

16 yorum:

 1. Bende senin gibiyim. Yazmasam unutacağım çünkü. Ve listeden bir maddeyi yerine getirdiysem o maddeye tik atmak mutluluk verici oluyor. :)

  YanıtlaSil
 2. Çoook önceleri bende listeler yapardım, sabah kalk, yüzünü yıka, üstünü giy, okula git, eve yürüyerek dön, cuma günü tırnak kes.. Sonra alışveriş listesi, pazar giderken yazılan liste, liste de liste :) Şimdi liste yerine bir not kağıdına " akşam olup eve gittiğinde oğlunla kudur, kucaklaş,vs" yazıyor :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. ama senin listenin maddesi en güzel bişey ki kuzucuuummm... benim yerime de öp minnoşu :)

   Sil
 3. Ben her şeyi listelemem ama liste yapmak da güzel oluyor yahu :) Dediğin gibi daha somut bir hale geliyor ve yapmadan duramıyorsun :))

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. evet işin en güzel yanı o, yazılan bir şeyi yapıyorsun kaçışın olmuyor :)

   Sil
 4. Yazmadan yaşayamayanlardaniz miriiiim ^^

  YanıtlaSil
 5. bu alışkanlığı bir türlü kazanamadım. O kadar işe yarıyor ki, gidilen her yerde not almak lazım.. Sonra acısı çıkıyor, hatırlayamadıklarımı toplasam bi 27 yıl daha geçer herhalde (:

  Ancak kitap ve film listesi başka bir konu, sanırım düzeni seviyoruz, ve veri madenciliği oynamayı biliyoruz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insan yaş aldıkça daha fazla unutmaya başlıyor sanırım, o yüzden yazmak gerekiyor. Yoksa ben de sürekli unutuyorum :) Kitap ve film listelerimiz konusunda haklısın :) o daha bir başka haz yaratıyor insanda.

   Sil
 6. Eskiden çok liste yapmışlığım vardır ama artık liste yapmıyorum uzun zamandır :)

  YanıtlaSil
 7. Evlilik hazırlıgında liste olayına başladım şimdi bırakamıyorum zaten kart ödemelerini her zaman not ediyorum hiç bitiremedigim liste bu olsa gerek :) her yıl yapılcaklar listeleri,alınması gerekenler,iş yerindeki notlar,evdeki günlük işler,izlenecek filmler,müzik listeleri ve birde tatil listesi hazırlamam gerek gerçekten unuttugum cok şey oldu...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. insan alıştığı zaman bırakamıyor işte, bağımlılık haline geliyor listelemek :)))

   Sil
 8. listeler candır ama ben hep unututrum atlarım ..lıstesız tatıle yola cıkmam bır yere gıtmem mınnak defterım hep yanımda hem gunluk hem ajanda :)

  YanıtlaSil
 9. Listeleme alışkanlığı ben de hiç yok. Oluşturmaya çalışıyorum ama olmuyor bir türlü. Arada bir not defterinden kesitler de paylaşsan da ben de görüp heveslenip paylaşsam. Renkli kalemlerle bantlarla not tutmak hevesim var ama nerden başlayacağım bilmiyorum :)

  YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost