17 Kasım 2015 Salı

Yazı Dizi'si #32 - GOTHAM

Valla başlığı atınca sizin kadar ben de şaşırdım, en son dizi yazımı bundan 2,5 yıl önce yazdığım düşünülünce hele oldukça göz yaşartıcı bir tablo çıkıyor ortaya. Yani yıllardır ellerimle büyüttüğüm solar iken dirilttiğim yazı dizimi bir kenara itmişim ya ben. Hayır dizi izlemeyi kestim falan desem o da değil, cayır cayır izliyorum hala. Tamam çoğunlukla eskiden beri devam eden artık altıncı, yedinci sezonlarına ulaşmış kült diziler olsa da izlediklerim, arada bir yeni dizilere de -en azından deneme amaçlı- başlıyorum. Eskiden maymun iştahlı gibi bir sürü dizi izlerdim, aşağıdaki listedeki çoğu diziyi eşzamanlı izliyordum ki inanın şu an ona nasıl vakit ayırdığıma dair hiçbir fikrim yok. Şu an ülkelerindeki yayınlanma tarihlerinden bir gün sonra indirerek izlediğim x dizi var (The Walking Dead, Homeland, Arrow, Gotham), onlara bile bazen zaman bulamıyorum. Ha çok mu yoğun bir insan olduğum eskiye göre, pek değil ama işte sanırım gitgide yaşlanmaktan mütevellit kafa fazla diziyi fazla karakteri kaldırmıyor. Hatta filmlere kendimi verdim diyebiliriz. İnsan değişiyor be azizim.

Neyse konumuza dönersek, her ne kadar dizi keşfetme sıklığım azalsa da yazı dizisine eklenecekleri göz ardı etmiyoruz tabii ki. Bugünkü dizimiz Gotham. Bakalım Gotham da neyin nesiymiş.

GOTHAM

Dizinin Künyesi
Yapım Yılı: 2014
Kanal: Fox
Oyuncular: Ben McKenzie (James Gordon), David Mazouz (Bruce Wayne), Sean Pertwee (Alfred Pennyworth), Robin Lord Taylor (Oswald Cobblepot), Erin Richards (Barbara Kean), Camren Bicondova (Celina Kyle)
Imdb Puanı: 8


Dizinin Konusu
Dizi, ileride büyüyüp Gotham şehrini kötülerden koruyacak Batman'in geçmişini, yani nasıl Batman olduğunu konusunu işliyor. Bruce Wayne'nin anne babasının bir gece kimliği belirsiz bir kişi tarafından öldürülüyor ve olayı araştırması için Gotham Polis Deparmanına yeni atanmış detektif James Gordon görevlendiriliyor. Gordon, Wayne İmparatorluğunun tek varisi olan Bruce'a ailesinin şüpheli ölümünü araştırmaya ve katillerini bulacağına söz veriyor. Küçük Bruce'da bir yandan kendi araştırmasını yaparak babasının iş hayatına ve şirkette dönen oyunlara şahitlik ediyor. Bir yandan Wayne cinayetini çözmeye çalışan Gordon, bir yandan da her bölümde Gotham'da işlenen bir başka suçu çözmeye çalışıyor.


Karanlık bir dizi. Ama gerçek anlamda karanlık :) Zira Gotham şehri hep bir gri, hep bir yağmurlu... Az biraz kanlı da bir dizi. Fantastik bir şehir olmasına rağmen, Gotham'da herkes bir şekilde suça bulaşmış, birden fazla mafyanın hüküm sürdüğü, bunların birbiriyle sürekli hesaplaştığı bir ortam var. O yüzden pek de fantastik hissemiyorsunuz. Bruce'un olduğu sahneler beni en çok etkileyen sahneler, küçük bir çocuğun ailesinin ölümü üzerine değişen hayatından ya da Bruce'un büyüyüp Christian Bale'li Batman olacağından dolayı, bilemiyorum :) 


Bence izlenir mi izlenir. Ama en son yazdığım Intelligence dizisine bir arkadaş yorum yapmıştı, "izlediğin her diziyi de istisnasız önermişsin, sevmeyecekleri dizileri önerip milletin vaktini çalacaksın" minvalinde. O yüzden ben izliyorum, sizin de keyfiniz bilir, vaktiniz zamanınız ve merakınız varsa izlersiniz :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost