7 Ekim 2016 Cuma

Gidenlerden...


Bu sıralar hayatıma ucundan kıyısından dokunan çoğu insanın bir devinim bir sinerji içinde olduğunu görüyorum. 

Bekarsa evleniyorlar, evliyseler boşanıyorlar, yalnızsalar manita yapıyorlar, çocuksuzsa hamile kalıyorlar, çocukluysa ikinciyi üçüncüyü doğuruyorlar.

Evi olmayan ev alıyorlar, kiracıysa taşınıyorlar, arabası yoksa arabalanıyorlar, en olmadı arabalarını satıyorlar.

Ama şu ara dikkatimi en fazla çeken değişiklik sessiz sedasız bu ülkeden gidenler... Bir gün bir bakıyorsun veda maili, instagramda #yeni #hayat #newlife #in #bilmemnere hashtagleriyle selfieler, iş değişiklikleri falan derken ülkeyi, özellikle "bok çukuru" diye adlandırdığım İstanbul'u terk ediyorlar!

Yeminle kıskançlıktan orta yerimde çatlayacağım, şu kaos ortamından tereyağından kıl çeker gibi uzaklaşmıyorlar mı önlerinde saygıyla eğiliyorum.

Şahsen benim şu aralar yaptığım en büyük değişiklik pikeden yorgana geçmek, malum havalar baya serinledi. Onun dışında aynı tas aynı hamam... İşe git işten gel, #narcos izlerken uyuyakal, yatağa geç, sabah uyan, işe git şeklinde geçen Nuri Bilge Ceylan filmi gibi sıfır heyecan, sıfır aksiyon içeren bir hayat.

Hani benim hayallerim nerede? Sözde 2017'ye bulunduğum koşullarda girmeyecektim, en az bir şeyi değiştirmiş olacaktım. Ekim ayına girdiğimiz şu günlerde bırak değişikliği bazı şeyler daha da boka sardı, çıkamıyorum işin içinden.

Hayatını İstanbul dışında bir yerde sürdürüyorsanız bu serzenişlerim size "sahip olduklarına şükretmeyen şımarık kız" söylemi olarak gelebilir ama inanın burada yaşamak insanı içten içe çürütüyor. Trafikte geçirdiğiniz saatler, metroda metrobüste davar gibi seyahat etmeniz, kadınsanız taciz edilmeniz, durup dururken bombadan, kazadan, kafanıza düşen camdan, çöken evden dolayı ölmeniz falan yavaş yavaş kemiriyor yaşam enerjinizi. Yaşamıyor, sadece bu sisteme ayak uyduruyorsunuz.

O yüzden giden arkadaşlar en güzelini siz yaptınız. Sakın dönmeyin bence! Çivisi çıkmış buranın, geri de sokamıyoruz, aman diyim dönüp de kendinize yazık etmeyin.

Ben mi? Ben de bu haftasonu yazlık/kışlık değişimi yapıcam, #narcos izlemeye devam edicem, bir de yeni kitaba başlayacağım. Hepi topu bu kadar değişikliğe müsaade ediyor zira hayat...

2 yorum:

  1. Bir İstanbul özeti... Kaleminize sağlık. Karikatür ise harika, daha önce görmüştüm, hatırlattınız. Bir daha güldüm sayenizde :)

    YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost