30 Ekim 2016 Pazar

Kış Gezisi - Nürnberg

Hava soğudu, çok soğudu. En azından İstanbul'da, poyraz da karayel de içimize işlemeye başladı. Bir de üstüne gecenin kör karanlığında evden çıkıp işe gitme serüveni başlayınca jetlag kafası yaşamaya başladık. Yalan mı? Saat 7'de uyanıyorsak sanki sahura kalkmışız gibi işe gidiyoruz ee zaten eve gelişimiz de güneş battıktan sonra. Gün yüzü görmüyoruz artık aa dostlar!

Neyse ben yine bunu anlatmayacaktım ama aklımdan geçenler dilime vurduğundan gevezelik yapıyorum. Ne diyordum kış kapıya dayanınca hemen kış gezmesi moduna giriyorsun, kalın kalın kabanlarla kat kat çoraplarla süsünün püsünün belli olmadığı fotoğraflara razı olmak zorunda kalıyorsun.

Şu günlerde öyle hissederken, tam bir yıl önce gidip de nedense yazısını yazmadığım Nürnberg'i anlatayım dedim. Hazır Christmas yaklaşıyor, belki gitmek isteyeniniz olur diye yine vatana ve millete hayırlı bir yazının altına imzamı atmaya karar verdim. 


Şimdi efendim, Nürnberg Almanya'nın minik şehirlerinden biri, Münih'e otobüsle 2,5-3 saat mesafede. Avuç içi kadar bir şehir, normal zamanda görülecek pek bir şeyi yok açıkçası (Beni artık tanıdığınızı varsayıyorum :)) Ama Noel zamanı bu şehir birden o bölgenin en civcivli şehri oluveriyor. Çünkü Aralık ayının başında kurulan ve Noel gecesine kadar devam eden Christmasmarkt'lardan en ünlülerinden birine ev sahipliği yapıyor. Ben de geçen yıl Muro Almanya'ya yerleştikten sonra onu ilk ziyaret edişimde günübirlik Nürnberg'e gidelim ve o meşhur Christmasmarkt'ta sıcak şarap içelim dedik. Sabahın köründe kalktık, oranın en Kamil Koç'u olan Flixbus'a bindik, Avrupa için uzun sayılabilecek bir yolculuğun ardından Nürnberg'e vardık. Küçük bir Tinder kavgasından sonra (evet ben kıskanç bi hatunum :p) Christmasmarkt'a gittik ve maalesef bütün standlar kapanmıştı ve kamyonetler hepsini toplamaya başlamıştı. Meğer 24 Aralık günü son günmüş ve öğleden sonra tüm standlar kapatılır ya da kaldırılırmış. Açık olan tek dükkandan bir bardak sıcak şarap aldık (Hiç sevmedim, nasıl içiyorsunuz o tatsız şeyi Allah aşkına!) onu içerken de şehri geziverdik. Evet bir sıcak şarap içimi kadar sürede gezilebilecek bir şehir. Nürnberg Kalesi, Frauenkirche katedrali ve Albrecht Dürer's House belli başlı görülecek yerleri. O yüzden günübirlik gezilerinize dahil edebilirsiniz. Ama Noel zamanı gidecekseniz bizim gibi Noel gününe bırakmayın, kös kös dönersiniz yoksa.
Bu yılki Noel planımda Colmar'a gitmek var, orası da yine Christmasmarkt'ıyla meşhur ve kısmet olursa tarih olarak en civcivli günü seçtim. Bu sefer kaçışı yok, deli instagram fotolarıyla geliyorum canımslar :)

PS: Ben instagramda gezdiğim yerleri paylaştığım bi hesap açtım da, @gezgin__kiz adı, takip eder misiniz, tabi eğer henüz etmediyseniz :)

4 yorum:

  1. Bu sefer kavga yok ama :DDD

    YanıtlaSil
  2. Güzel bir anlatım ve güzel fotoğraflar. Aynı zamanda şanslısınız; çünkü gezmenin tadını çıkartıyorsunuz.

    YanıtlaSil

"In three words I can sum up everything I've learned about life: It goes on"
Robert Frost